377. urodziny Pragi

W tym roku oprócz uroczystej sesji rady dzielnicy, koncertów, spacerów, spotkań czy wystaw organizowanych przez społeczników i Muzeum Warszawskiej Pragi, po raz pierwszy będą także realizowane pomysły mieszkańców.

Praga uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1648 roku na mocy przywileju podpisanego przez króla Władysława IV. Otrzymała tym samym możliwość organizowania czterech jarmarków rocznie oraz trzech targów tygodniowo.  
- Od tego momentu Praga zaczęła rozkwitać, najpierw jako osobne miasto, a później jako część Warszawy. Dynamiczny rozwój handlu przyciągał tu kupców i osadników z różnych stron świata. Na praskich ulicach można było usłyszeć mieszankę języków: polski przeplatał się z niemieckim, rosyjskim i jidysz. O tej różnorodności świadczyły też świątynie - obok siebie stały cerkiew, synagoga i kościół. Życie handlowe przyciągało nie tylko kupców, ale też barwne towarzystwo spod ciemnej gwiazdy. Ta mieszanka kultur i charakterów pozostawiła swój ślad w gwarze warszawskiej, która do dziś jest wizytówką tej dzielnicy - opowiada Radosław Potrac, prezes Stowarzyszenia Gwara Warszawska i współorganizator Urodzin Pragi.

Obchody 377. rocznicy nadania praw miejskich to ponad tydzień wspólnego świętowania, które potrwa do 22 lutego. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny, ale czasami wymaga zapisania się. Będzie można na nich odkrywać historię Pragi przez spacery, gry miejskie, wykłady, wystawy i prezentacje w galeriach, bibliotekach czy w Radiu Praga. Przewidziano też czas na spotkania sąsiedzkie, spektakle teatralne, potańcówkę w rytm lokalnych szlagierów oraz zwiedzanie Muzeum Pragi z muzyczną oprawą dawnych praskich piosenek.

10 lutego o godz. 17 odbędzie się otwarta dla mieszkańców uroczysta sesja Rady Dzielnicy Praga-Północ oraz poczęstunek urodzinowym tortem w Muzeum Warszawskiej Pragi. Na 16 lutego o godz. 14 zaplanowano Prażaliadę, czyli quiz inspirowany historią i klimatem Pragi, wzorowany na popularnej Familiadzie, a o 17.30 odbędzie się koncert finałowy Warszawskiego Combo Tanecznego oraz tort urodzinowy w Muzeum Warszawskiej Pragi, po którym wystąpi  Kolektywu Dobre Flow & FlowHouse.

Na czas obchodów na dawnym wybiegu dla niedźwiedzi przy ul. Solidarności "wyrosły" kaktusy. Jest to instalacja "Wyspa dnia poprzedniego"  zrealizowana przy współpracy Muzeum Warszawskiej Pragi, Urzędu Dzielnicy Praga-Północ oraz Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie.

Szczegółowy program wydarzeń na: http://urodzinypragi.pl.

« 1 »