Teren wokół klasztoru mniszek bosych został wpisany do rejestru zabytków.
Karmelitanki bose przybyły do Polski w 1612 r. W tym samym roku pierwsze trzy Polki wstąpiły do zakonu. W ciągu wieków klasztory karmelitanek powstały w różnych miastach Polski, w tym w Lublinie, Wilnie, Lwowie i Warszawie.
Do stolicy przybyły w I poł. XVII wieku. W 1649 r. kanclerz wielki koronny Jerzy Ossoliński sprowadził uciekające przed Chmielnickim siostry ze Lwowa. Fundatorką i pierwszą przełożoną była sługa Boża matka Teresa od Jezusa Marchocka. Klasztor przy Krakowskim Przedmieściu istniał do kasaty w 1818 roku.
Odrodzona fundacja karmelitanek bosych w Warszawie oficjalnie rozpoczęła się 19 marca 1941 roku. Prowincjał o. Franciszek Kozicki odprawił wówczas pierwszą Mszę św. w półkolistej sali na pierwszym piętrze pałacyku Biernackich przy ul. Wolskiej 27/29. Klasztor otrzymał tytuł Ducha Świętego, z dodatkiem św. Józefa, tradycyjnego patrona Karmelu Teresjańskiego. W czasie Powstania Warszawskiego w 1944 r. budynek klasztorny został zniszczony, a siostry musiały opuścić miasto. Powróciły w 1946 r. i rozpoczęły odbudowę domu, która trwała blisko 20 lat.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.