Wielkanocna chwała

„Gloria” i „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego oraz „Msza wróbla” Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmią w przededniu Niedzieli Miłosierdzia Bożego na Saskiej Kępie. Koncert będzie miał charakter modlitewny.

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

|

GOSC.PL

dodane 23.04.2025 09:00
0

Koncert ,,Wielkanocna chwała - Vivaldi i Mozart” odbędzie się dnia 26 kwietnia o godz. 17 w parafii Miłosierdzia Bożego na Saskiej Kępie. Zostanie wykonany przez chór Sonus lnnumerabiles z XlV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie przy akompaniamencie Warszawskiej Orkiestry Międzypokoleniowej oraz z udziałem wybitnych solistów związanych na co dzień z Teatrem Wielkim - Operą Narodową oraz Filharmonią Narodową. Nad wykonaniem będzie czuwał maestro Artur Backiel, dyrygent, organista i znakomity chórmistrz.

Chór tworzą miłośnicy muzyki klasycznej, amatorzy, którzy pod okiem doświadczonych muzyków podjęli się wyzwania wykonania utworów Vivaldiego i Mozarta. Ich pasja i zaangażowanie pozwalają im mierzyć się z dziełami, które wymagają dużej precyzji i wrażliwości. Orkiestra składająca się z profesjonalnych muzyków  zapewnia wyjątkową jakość wykonania i doskonałą współpracę między artystami.

„Gtoria” jest lirycznym dziełem  Antonio Vivaldiego, które powstało około 1715 roku. Jest wieloczęściowa aranżacja hymnu „Gloria in excelsis Deo”, czyli kluczowej pieśni Mszy Świętej, rozpisaną na orkiestrę, chór oraz solistki. Otwierający ja utwór stał się muzycznym ucieleśnieniem Bożej chwały z dynamicznymi przeskokami oktaw, błyskawicznymi wariacjami trąbki i mocnymi akcentami chóru. Całe dzieło to pełne pasji oddanie chwały Bogu w muzycznej formie.

„Msza wróbla” Mozarta to właściwie Missa Brevis KV220. Swój przydomek zawdzięcza charakterystycznym figurom skrzypcowym w szybkiej partii „Sanctus” oraz „Hosanna”. Mozart skomponował ją podczas swojej wieloletniej pracy na rzecz katedry w Salzburgu. Zgodnie z zamówieniem dzieło jest krótkie, ale niesie ze sobą potężny ładunek duchowy i emocjonalny, wprowadzając słuchacza w stan pomocny do przeżycia Mszy św.

„Wiosna” Antonio Vivaldiego doskonale oddaje klimat wiosennego przebudzenia natury.

Organizatorem koncertu jest Towarzystwo Śpiewacze Una Cantamus, który przygotowuje różne wydarzenia muzyczna na rzecz Kościoła i Polski.

1 / 1