Chór, założony z inicjatywy obecnego dyrygenta Pawła Gindy, otrzymał nową nazwę Auxilium, która nawiązuje do wezwania parafii NMP Wspomożenia Wiernych.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym obchodziła niezwykły jubileusz. Ćwierć wieku temu, w 2000 roku, narodził się chór parafialny, który przez 25 lat swojego istnienia stał się nie tylko muzycznym sercem wspólnoty, ale także ambasadorem polskiej kultury sakralnej w kraju i za granicą. Uroczystości zwieńczył koncert jubileuszowy oraz uroczysta Msza Święta, podczas której chór otrzymał nową, zaszczytną nazwę - Auxilium.
25-lecie chóru parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym. "Pie Jesu", Andrew Lioyd Webber Gość WarszawskiKoncert otworzył adwentowy utwór „Veni, Veni, Emmanuel” węgierskiego kompozytora Zoltána Kodálya, wprowadzając publiczność w czas radosnego oczekiwania. Następnie zabrzmiały dzieła mistrzów różnych epok, od renesansowego Christophera Tye’a („Laudate nomen Domini”), przez Stanisława Moniuszkę, którego proste i głęboko modlitewne kompozycje religijne stanowiły ważną część jego twórczości, aż po współczesnych kompozytorów jak Józef Świder czy zmarły niedawno Knut Nystedt.
25-lecie chóru parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym. Gloria z Mszy PolskiejSzczególnym momentem było wykonanie utworu „Popule meus” Tomása Luisa de Victorii, który przeniósł słuchaczy do XVI-wiecznej Wenecji. Prowadzący przybliżył historię techniki polichóralnej, zrodzonej w bazylice św. Marka, gdzie architekturę świątyni wykorzystywano do uzyskania niezwykłych efektów przestrzennych poprzez dzielenie chóru na mniejsze grupy.
W programie nie zabrakło również akcentów patriotycznych. Chór wykonał fragment „Glorii” z „Mszy polskiej” Jana Maklakiewicza, skomponowanej w tragicznym czasie okupacji, w styczniu i lutym 1944 roku. Wzruszającą partię solową wykonała Weronika Borkowska. W klimat Świąt Wielkanocnych wprowadziła słuchaczy pieśń „Anioł zstąpił z nieba” Pawła Czosnokowa, z partią solową Zuzanny Sochy. Wystąpiły także solistki Karolina Jezowiecka i Weronika Borkowska, a gościem specjalnym jubileuszu byli artyści Filharmonii Narodowej, Marta Mularczyk i Krzysztof Chalimoniuk.
Jubileusz stał się okazją do podsumowania 25 lat niezwykłej historii. Chór, założony z inicjatywy obecnego dyrygenta Pawła Gindy, po raz pierwszy zaśpiewał podczas Pasterki w 2000 roku. Przez ten czas przez jego szeregi przewinęło się około 180 osób, a obecnie liczy on ponad 55 członków - ludzi różnych zawodów, od robotników po dyrektorów szkół, połączonych wspólną pasją.
25-lecie chóru parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu DolnymLiczby mówią same za siebie: ponad 1700 Mszy Świętych z udziałem chóru, w tym 80 transmisji radiowych z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Zespół śpiewał w ponad 100 kościołach w Polsce i na świecie, w tym w miejscach o niezwykłym znaczeniu, jak bazylika św. Piotra w Rzymie, a także katedry w Czechach, Litwie, Ukrainie, Hiszpanii, Szwecji, Niemczech i Austrii.
Za tymi sukcesami stoją tysiące godzin prób, odbywających się dwa razy w tygodniu, oraz nieustanna praca pod kierownictwem dyrygenta. Paweł Ginda, który prowadzi chór od samego początku, jest również organistą parafialnym, członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej oraz prezesem Warszawskiego Oddziału Federacji Cecilianum. Jego zaangażowanie zostało docenione ważnymi odznaczeniami, w tym medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Kulminacyjnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta dziękczynna za dar 25 lat istnienia chóru i jego służby dla Kościoła pod przewodnictwem ks. prałata Andrzeja Filabera, asystenta Federacji Caecilianum, która zrzesza chóry z całej Polski.
Na koniec liturgii, proboszcz parafii ks. Tomasz Tytus Zdeb odczytał specjalny dekret, na mocy którego chór parafialny przyjął nową nazwę: Auxilium oraz ozdobił sztandar chóralny. Słowo auxilium, oznaczające po łacinie „wspomożenie” lub „pomoc”, jest bezpośrednim nawiązaniem do wezwania parafii - Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Jak podkreślono podczas uroczystości, nowa nazwa idealnie oddaje misję zespołu. Chór nie jest jedynie „oprawą muzyczną”, ale pełni „muzyczną służbę liturgiczną”. Jego śpiew jest pomocą w modlitwie, prowadzi wiernych bardziej intuicją niż intelektem, bardziej sercem niż rozumem, pomagając przeniknąć tajemnice wiary. Podkreślano, że śpiew jest „radosnym wzruszeniem serca”, a dźwięki muzyki przenoszą nas w inny świat i wprowadzają harmonię do naszego wnętrza.