Trzaskowski podpisał kartę praw gejów i lesbijek

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 18.02.2019 15:59

Wolność dla artystów promujących osoby LGBT, edukację antydyskryminacyjną w szkołach i hostel dla homoseksualistów, lesbijek i osób transseksualnych doświadczających przemocy zapowiada prezydent Warszawy.

Trzaskowski podpisał kartę praw gejów i lesbijek

To historyczny dzień. Warszawa ma ponad 400 lat stołeczności, a dopiero teraz zajmuje się naszymi sprawami - cieszy się Iga Kostrzewa ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Zobacz zdjęcia:

Komentarz:

W obecności przedstawicieli organizacji reprezentujących społeczność LGBT+: Stowarzyszenia Miłość nie Wyklucza, Lambda Warszawa, Fundacji Trans-Fuzja, Kampanii Przeciw Homofobii oraz Fundacji Wolontariat Równości prezydent Rafał Trzaskowski podpisał dokument gwarantujący osobom nieheteroseksualnym specjalne prawa w Warszawie.

- Warszawa musi być miastem tolerancyjnym i otwartym - podkreślił prezydent. - Mamy coraz więcej nietolerancji w Polsce i incydentów, które budzą zaniepokojenie. Warszawę stać, by była miastem równym dla wszystkich. Będziemy podejmowali w tej sprawie bardzo różnorodne działania. Uczestniczyłem w paradach równości. Miejsce wszystkich polityków jest dziś przy mniejszościach, które poczuły się zagrożone i których prawa nie są respektowane - uważa.

Deklaracja przewiduje działania w zakresie m.in.: bezpieczeństwa, edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w szkole, wolności artystycznej, utworzenia miejskiego hostelu interwencyjnego dla osób będących w sytuacji kryzysowej, odrzuconych przez najbliższych.

Wśród priorytetowych działań znalazło się wprowadzenie do szkół w Warszawie "latarników", czyli nauczycieli i pedagogów, którzy będą monitorować sytuację uczniów LGBT+ i wspierać ich w warszawskich szkołach podstawowych i średnich. W każdej szkole zostanie wprowadzona edukacja antydyskryminacyjna, "uwzględniająca kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi WHO". Ratusz ma wspierać nauczycieli, którzy obawiają się angażować na rzecz osób LGBT+, a miasto chętniej wspierać inicjatywy organizacji pozarządowych, które działają w ich interesie. Prezydent obejmie patronat nad Paradą Równości, wspierać będzie również artystów, którzy zderzają się z problemem homofobii lub transfobii (obawą przed osobami po zmianie płci). Rafał Trzaskowski i jego urzędnicy mają również popierać kluby sportowe skupiające osoby LGBT+ i działać przeciw dyskryminacji takich osób w miejscu pracy, zwłaszcza w urzędach miasta Warszawy. Ratusz będzie również stosował klauzule antydyskryminacyjne w umowach z kontrahentami, a ich naruszenie będzie karał sankcjami.

Rafał Trzaskowski zapowiada też reaktywację hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ doświadczających przemocy. Zapowiedział przekazanie gruntu pod taką inwestycję. Na razie jednak nie wie, ile będą kosztować działania miasta na rzecz homoseksualistów, lesbijek i osób transseksualnych.