Otwarcie multimedialnej wystawy o Ziemi Świętej

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

dodane 29.03.2019 18:43

Dlaczego to muzułmanie mają klucze do bazyliki Grobu Pańskiego? Jak wyglądał bicz, którym katowano Jezusa? Tego można dowiedzieć się z multimedialnej wystawy "Śladami Jezusa", którą otwarto w Warszawie.

W sali poświęconej męce Pańskiej. W sali poświęconej męce Pańskiej.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Sławny restaurator Wojciech Modest Amaro po obejrzeniu wystawy przyznał, że odebrał ją jako kolejny znak "z góry" do tego, żeby znów pojechać do Ziemi Świętej. Ekspozycję, ulokowaną w pobliżu Świątyni Opatrzności Bożej, otworzył 29 marca kard. Kazimierz Nycz w towarzystwie bp. Romualda Kamińskiego. Na wernisaż z Jerozolimy przybył franciszkanin o. Narcyz Klimas, badacz historii Bożego Grobu, a zarazem konsultant merytoryczny wystawy.

Zobacz galerię zdjęć z wernisażu:

- Jeżeli chodzimy śladami Jezusa, niewątpliwie te trzy dni są najważniejsze - czas od Wieczernika do Niedzieli Zmartwychwstania, poprzez Golgotę i powrót do Wieczernika po to, by przyjąć Ducha Świętego. I w ten sposób historia zbawienia trwa dalej w naszym życiu, kiedy zostaliśmy zanurzeni w Chrystusowej męce i śmierci po to, by razem z Nim wkroczyć w nowe życie - mówił kard. Nycz, dziękując organizatorom za przybliżenie wydarzeń Wielkiego Tygodnia.

- W Liście do Hebrajczyków czytamy, że na różne sposoby Bóg przemawiał do człowieka, a był czas, kiedy przemówił przez Jezusa Chrystusa. I my przez pokolenia, poprzez słowo i obraz, niesiemy Dobrą Nowinę. Zauważamy jednak, że te sposoby z czasem wymagają pewnej korekty, innego języka i innej formy dotarcia z tak ważną nowiną - dodał ordynariusz warszawsko-praski.

Na otwarcie wystawy przyleciał z Jerozolimy o. Narcyz Klimas (na zdjęciu z prawej), badacz historii Bożego Grobu.   Na otwarcie wystawy przyleciał z Jerozolimy o. Narcyz Klimas (na zdjęciu z prawej), badacz historii Bożego Grobu.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Oszczędna w środkach ekspozycja sprzyja raczej kontemplacji niż oglądaniu nielicznych zresztą eksponatów. Bardziej wzbudza chęć podróży do Ziemi Świętej, niż jest w stanie zaspokoić ciekawość. Jak zaznaczają twórcy ze studia kreatywnego Tengent, wystawa zachęca przede wszystkim do "emocjonalnego przeżycia".

- Może w Ziemi Świętej pewnych miejsc nie można zobaczyć tak dokładnie, jak na tej wystawie, ale jest ona zaproszeniem do realnej pielgrzymki do Jerozolimy. Przyjeżdżajcie i zobaczcie. Nie potrzeba słów, nie potrzeba szczególnych modlitw, wystarczy przyłożyć na chwilkę głowę do chłodnego kamienia, pod którym spoczywało ciało Jezusa Chrystusa, i odczuć, jaki jest niesamowity przekaz tego świętego miejsca - podkreślał o. Narcyz, który przebywa w Ziemi Świętej od 31 lat. Zaznaczył też, że Polacy są trzecią, po mieszkańcach Stanów Zjednoczonych i Włoch, grupą narodowościową przyjeżdżającą z pielgrzymkami w tamte rejony.

Wnętrze wystawy jest podzielone na 6 tematycznych sal, po których prowadzi zwiedzających głos aktora Piotra Fronczewskiego. Goście mogą zobaczyć multimedialną prezentację o rozwoju chrześcijaństwa, film o historii Bożego Grobu, dowiedzieć się o tajemnicach całunu i poznać ślady Polaków w Ziemi Świętej.

Ekspozycję można obejrzeć do 9 czerwca, w dni powszednie w godz. 9-20, a w weekendy - w godz. 9-21. Bilety można zarezerwować przez stronę: sladamijezusa.pl.