Akcja Katolicka do R. Trzaskowskiego: Obraża Pan katolików

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 19.06.2019 14:37

"Włącza się Pan do ataków na wiarę katolicką, na symbole religijne, na wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej" - piszą do prezydenta Warszawy członkowie Akcji Katolickiej.

Akcja Katolicka do R. Trzaskowskiego: Obraża Pan katolików Akcja Katolicka zarzuca prezydentowi Trzaskowskiemu obrażanie uczuć katolików. Tomasz Gołąb /Foto Gość

W liście otwartym, skierowanym do prezydenta stolicy, Akcja Katolicka wyraża oburzenie z powodu ataku na wartości pielęgnowane w Polsce od tysiąca lat. Elżbieta Olejnik, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej, zarzuca Rafałowi Trzaskowskiemu, że obejmując patronatem Paradę Równości, która przeszła ulicami Warszawy 9 czerwca, przyłącza się "do ataków na wiarę katolicką, na symbole religijne, na wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej" i obraża uczucia osób wierzących.

"Podczas Parady Równości w sobotę 9 czerwca 2019 roku, która po raz pierwszy w historii odbyła się pod patronatem Prezydenta Warszawy, posługiwano się nie tylko mową nienawiści, ubliżając katolikom, a starszym kobietom życząc śmierci, ale też sprofanowano Święty Sakrament Eucharystii przez parodiowanie odprawiania Mszy św. Pan Prezydent szedł w pierwszym szeregu Parady Równości i publicznie podziękował za tę świetną, zdaniem Pana, imprezę, kiedy za Pana plecami miały miejsce opisane wyżej zachowania!" - czytamy w liście otwartym.

W imieniu pozostałych członków Akcji Katolickiej, podpisana pod listem Elżbieta Olejnik domaga się, by prezydent Warszawy "nie wyrażał aprobaty dla organizowania tego typu parad równości, uwłaczających godności człowieka". Pełna treść listu poniżej:

LIST OTWARTY

Warszawa, dnia 14 czerwca 2019 r.

Szanowny Panie Prezydencie,

W imieniu członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej, wyrażam oburzenie, smutek i niepokój, jaki nas ogarnia, że włącza się Pan do ataków na wiarę katolicką, na symbole religijne, na wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, gdyż przez to obraża Pan uczucia osób wierzących.

Podczas Parady Równości w sobotę 9 czerwca 2019 roku, która po raz pierwszy w historii odbyła się pod patronatem Prezydenta Warszawy, posługiwano się nie tylko mową nienawiści, ubliżając katolikom, a starszym kobietom życząc śmierci, ale też sprofanowano Święty Sakrament Eucharystii przez parodiowanie odprawiania Mszy św. Pan Prezydent szedł w pierwszym szeregu Parady Równości i publicznie podziękował za tę świetną, zdaniem Pana, imprezę, kiedy za Pana plecami miały miejsce opisane wyżej zachowania!

Czy Pan Prezydent akceptuje ten brak szacunku dla Kościoła, który od ponad 1000 lat współtworzy naszą kulturę, a w najtrudniejszych okresach naszej historii, był oazą polskości?

My, katolicy, nie obrażamy osób niewierzących i nie życzymy sobie, żeby nas obrażano, żeby raniono nasze uczucia religijne i na naszych oczach popełniano czyny bluźniercze i manifestowano zgorszenie.

Warszawa jest stolicą Polski, na którą zwrócone są oczy świata. Każdy skrawek jej ziemi zroszony jest krwią Bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność z pobudek patriotycznych i religijnych. To wymaga szacunku! Natomiast marsze równości są seansami pogardy i nienawiści do ludzi wierzących i do Kościoła katolickiego. Pan, jako Prezydent Warszawy powinien postawić temu tamę. Przecież podczas kampanii wyborczej deklarował się Pan katolikiem.

Panie Prezydencie, domagamy się, aby nie wyrażał Pan aprobaty dla organizowania tego typu „parad równości” uwłaczających godności człowieka. 

Dotychczas nie przeprosił Pan za skandaliczny i wysoce obraźliwy dla katolików przebieg ostatniej parady, chociaż, obejmując ją patronatem i biorąc w niej udział, ponosi Pan odpowiedzialność za to, co się wydarzyło. Stwierdzamy, że obywatele Warszawy nie są równo traktowani przez Pana, co jest wymagane przez prawo, ponieważ dla rzekomej obrony pewnej grupy osób dopuszczany jest przez Pana atak na wartości, które są chronione prawem. 

Z wyrazami szacunku,

W imieniu Akcji Katolickiej

Archidiecezji Warszawskiej

Elżbieta Olejnik – Prezes