Msza św. o pokój w Armenii

tg/ www.centrumopatrznosci.pl

publikacja 17.10.2020 13:06

Przy ołtarzu w Świątyni Opatrzności Bożej, obok flagi Rzeczypospolitej, stanęły flagi Armenii i Górskiego Karabachu, o który trwa od lat konflikt, coraz bardziej przeradzający się w wojnę.

Msza św. o pokój w Armenii Podczas Eucharystii modlili się zarówno parafianie, jak i członkowie wspólnoty Ormian, żyjących w naszym kraju od wieków. Modlitwę na rozpoczęcie Eucharystii odśpiewał duchowny Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Wojciech Łączyński/ archwwa.pl

Mszę Świętą w intencji  pokoju w ogarniętej wojennymi działaniami Armenii odprawił w Świątyni Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz, który jest ordynariuszem wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce wraz z ks. prof. Józefem Naumowiczem, duszpasterzem ormiańskiej parafii centralnej pw. świętego Grzegorza z Nareku w Warszawie i innymi kapłanami.

Podczas Eucharystii modlili się zarówno parafianie, jak i członkowie wspólnoty Ormian, żyjących w naszym kraju od wieków. Modlitwę na rozpoczęcie Eucharystii odśpiewał duchowny Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.

W homilii kard. Kazimierz Nycz nawiązał do obchodzonej właśnie 42. rocznicy wyboru Jana Pawła II, którego łączyła żywa przyjaźń z katolikosem – zwierzchnikiem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.

- Tylko dialog, rozmowa i braterstwo są sposobami rozwiązywania konfliktów. Nigdy wojna – mówił metropolita warszawski, odwołując się do najnowszej encykliki Franciszka „Fratelli tutti”.

Na zakończenie głos zabrał również ambasador Republiki Armenii w Polsce Ashot Galoyan, który mówił o toczącym się konfilkcie. Odmówiono Modlitwę Pańską w języku ormiańskim, a uczestnicy liturgii złożyli kwiaty przed chaczkarem, ormiańskim krzyżem kamiennym. W 2018 r. stanął on przy Świątyni Opatrzności Bożej na pamiątkę pontyfikatu Jana Pawła II, przyjaciela Armenii, dla uczczenia rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i ustanowienia pierwszej Republiki Armenii.