Zaczęliście przygotowania do Bożego Narodzenia? Oni już tak

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 28.11.2021 10:36

Wspólnota Sant'Egidio spodziewa się na wieczerzy około tysiąca gości: osób bezdomnych, starszych, ubogich i samotnych, migrantów i uchodźców. Każdy może pomóc zorganizować "Święta z Ubogimi".

Zaczęliście przygotowania do Bożego Narodzenia? Oni już tak Każdy może pomóc zorganizować wieczerzę dla osób ubogich. Ci, którzy nie mogą włączyć się osobiście w działania Wspólnoty Sant'Egidio, mogą złożyć cegiełkę lub ufundować posiłek lub prezent. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Przy tak dużej rodzinie o wszystko trzeba zadbać z wyprzedzeniem. - Znowu spodziewamy się około tysiąca gości - osób bezdomnych, starszych i samotnych, mieszkańców DPS, ubogich rodzin, migrantów i uchodźców... Chcemy ich wszystkich przyjąć po królewsku! A 25 grudnia już coraz bliżej - mówią wolontariusze Wspólnoty Sant'Egidio.

​Mają nadzieję, że - przynajmniej w ograniczonym stopniu i przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa zalecanych podczas pandemii COVID-19 - uda się w tym roku zasiąść z ubogimi przyjaciółmi do świątecznego stołu. Dla wszystkich chcą przygotować kilkudaniowy obiad, świąteczne podarunki, życzenia i łakocie, by pokazać, że nawet w reżimie sanitarnym da się okazać bliskość, ciepło i życzliwość.

- W żadnym domu nie ma Bożego Narodzenia bez świątecznych potraw. Podobnie jak w ubiegłym roku, prowadzimy więc zbiórkę na zakup obiadów i przygotowanie paczek z żywnością dla osób ubogich. Oprócz talerzy musimy napełnić też worek św. Mikołaja. Potrzebujemy rzeczy, które - zwłaszcza zimą - szczególnie przydadzą się osobom w kryzysie bezdomności. Zbieramy nowe ciepłe buty, śpiwory, kurtki, czapki, szaliki, rękawiczki, termosy, kosmetyki, słodycze, a także pieniądze na zakup tego typu upominków - mówi Magdalena Wolnik z Sant'Egidio, zachęcając do włączenia się w przygotowania i organizację pięknych świąt, które dodadzą wszystkim sił i otuchy. - To szczególny czas, w którym pielęgnujemy więzi i umacniamy relacje. Celebrujemy przyjaźń, która może być początkiem ważnych zmian w życiu. Nie tylko dla ubogich, ale dla każdego z nas. Przyjdźcie i zobaczcie, naprawdę warto! Bo tu rodzi się nadzieja - zachęca.

W przygotowanie wieczerzy dla osób ubogich, samotnych, migrantów i uchodźców zaangażować się można na wiele sposobów. Jednym z nich jest kupno świątecznego obiadu.

- Podobnie jak w ubiegłym roku, prowadzimy więc zbiórkę na zakup obiadów i przygotowanie paczek z żywnością dla osób ubogich. Potrzebujemy ok. 700 świątecznych posiłków, które chcielibyśmy podać do stołu lub dostarczyć (w zależności od sytuacji epidemiologicznej) naszym bezdomnym i ubogim przyjaciołom, Jeden świąteczny obiad to 50 zł - mówi M. Wolnik.

Jeśli ktoś czuje się na siłach, może też przygotować świąteczne ciasto lub ciasteczka i dostarczyć je w ostatnim tygodniu przed świętami. Wystarczy zapytać wcześniej organizatorów, gdzie i kiedy je dostarczyć.

Można też ufundować prezent: kupić kurtkę, buty, śpiwór, koc, termos, plecak czy latarkę lub wpłacić ich równowartość na konto. Gościom wigilijnej wieczerzy przydadzą się z pewnością także kosmetyki (kremy, dezodoranty, pianki do golenia, pasty do zębów) oraz oczywiście słodycze. W grudniu pojawi się też lista osobista prezentów dla osób, które wolontariusze znają dłużej. Mikołajowy worek można zapełniać do 21 grudnia: w każdy poniedziałek w godz. 18-20 do Szafy Przyjaciół (ul. Tamka 4a, wejście od ul. Elektrycznej) lub w każdy czwartek, w godz. 18-19.40 do Domu Wspólnoty (ul. Wspólna 61 lok. 103).

Osoby z talentami plastycznymi mogą włączyć się w przygotowanie kartek świątecznych i stroików na stół bądź prezentowych paczek. Większość rzeczy można wykonać samodzielnie w domu i przynieść w te same miejsca, co prezenty. Potrzeba jednak także osób z samochodami do przewożenia rzeczy, silnych rąk do ich ustawiania i noszenia.

- Świetnie zgrani, skomunikowani i kreatywni co roku czynią cuda. Większość zadań tej grupy wymaga pomocy w ostatnim tygodniu przed świętami i 25 grudnia - opowiada M. Wolnik.

Jest też inna możliwość zaangażowania się. Jeśli lubisz śpiewać lub grasz na jakimś instrumencie, możesz dołączyć do małych zespołów, które w Boże Narodzenie zaśpiewają kolędy dla ubogich przyjaciół. Można wreszcie wpłacić po prostu cegiełkę na działalność Wspólnoty Sant'Egidio - dowolną kwotę, każda złotówka się liczy.

Każdy też może zaangażować się w dniu świąt, czyli 25 grudnia. Zadania? Rozwożenie, przenoszenie, odgrzewanie, pakowanie, ustawianie, rozdawanie, kolędowanie... Proste, ale bardzo potrzebne działania, które pomogą wszystkim pięknie przeżyć te szczególne święta.

Wszyscy chętni do działania mogą się zgłaszać przez formularz na stronie: santegidio.pl lub mailowo pod adresem: santegidio.waw@gmail.com.