Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Warszawski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • KURIE
    • HISTORIA DIECEZJI
    • VARSAVIANA

Najnowsze Wydania

  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
  • GN 40/2025
    GN 40/2025 Dokument:(9442266,Dziwne miny manekinów)
  • Gość Extra 3/2025 (13)
    Gość Extra 3/2025 (13) Dokument:(9436832,Słowo, które przygarnia)
  • GN 39/2025
    GN 39/2025 Dokument:(9433147,Ludzkość na dnie)
warszawa.gosc.pl → Warszawskie wiadomości → 26 marca referendum w sprawie poszerzenia Warszawy

26 marca referendum w sprawie poszerzenia Warszawy przejdź do galerii

Stołeczni radni na specjalnej sesji podjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie projektu ustawy metropolitalnej zaproponowanego przez PiS.

Radni PiS przekonywali, że zajmowanie stanowiska w sprawie projektu ustawy metropolitalnej dla Warszawy na tym etapie prac nad nią jest przedwczesne  
Radni PiS przekonywali, że zajmowanie stanowiska w sprawie projektu ustawy metropolitalnej dla Warszawy na tym etapie prac nad nią jest przedwczesne
Joanna Jureczko-Wilk/ Foto Gość

26 marca mieszkańcy Warszawy odpowiedzą na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Pod pytaniem umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: "TAK"/ "NIE". Projekt w sprawie przeprowadzenia referendum złożył szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski. Przekonywał on, że ustawa proponowana przez PiS odbiera podmiotowość Warszawie i okolicznym samorządom. Kiedy na mównicę wszedł radny PiS Dariusz Figura, publiczność zaczęła buczeć i krzyczeć: "Ręce precz od Warszawy". Zdaniem radnego dyskusją nad projektem ustawy metropolitalnej na sesji próbuje się przykryć "ogromną aferę reprywatyzacyjną". Reprywatyzacji, na wniosek PiS, poświęcona dziś była druga sesja rady.

Sesja w Pałacu Kultury i Nauki była burzliwa. Na miejscach dla mieszkańców zabrakło miejsc. Zajęli je głównie członkowie Komitetu Obrony Demokracji, którzy wymachiwali książeczkami z Konstytucją i transparentami skierowanymi przeciwko PiS. Na sesję przyszedł też Mateusz Kijowski. Obecni byli również posłowie: Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, Jarosław Krajewski z PiS i Michał Szczerba z PO.

Radni Platformy Obywatelskiej przekonywali, że obecny system współdziałania stolicy z okolicznymi gminami jest optymalny.  - Warszawa razem z metropolią była najszybciej rozwijającym się regionem w Unii Europejskiego – mówił wiceprezydent Michał Olszewski. Jego zdaniem twórcy projektu nie wiedzą co się dzieje w stolicy i jak wygląda współpraca stolicy z podwarszawskimi gminami na przykład w kwestii komunikacji. Przypomniał, że od 2007 r. działa wspólny bilet na przejazdy na terenie Warszawy i 33 okolicznych gmin. Zdaniem wiceprezydenta, zmiany prawne zaproponowane przez część posłów PiS utrudnią wprowadzą bałagan i utrudnią codzienne funkcjonowanie mieszkańcom.  - Kto przejmie długi powiatów likwidowanych? Jak zostanie zorganizowana sieć szpitali? Jak będzie wyglądała kwestia rejestracji pojazdów? Czy w nowym powiecie wzrosną stawki OC? – mnożył pytania Michał Olszewski.

Dariusz Figura studził emocje i przypominał, że projekt ustawy metropolitalnej jest tylko propozycją, co do której odbędą się konsultacje i która - jak już wiadomo - będzie modyfikowana (zapowiedział to w wywiadach prasowych prezes Jarosław Kaczyński - przyp. JJW). - Nad każdym zapisem ustawy metropolitalnej będzie można pochylić się podczas konsultacji. Nasza emocjonalna dyskusja nie bardzo ma sens - przekonywał radny PiS.

Z kolei radny Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa) zdeklarował, że jest jak najbardziej za konsultacjami w sprawie proponowanych zmian i za przeprowadzeniem referendum, jednak uznał sformułowanie pytania za mało szczegółowe i chybione pod względem merytorycznym.

Przed głosowaniem o referendum radni PiS poprosili o 15-minutową przerwę, ale przewodnicząca sesji nie uwzględniła tego wniosku.

Za uchwałą o referendum oddano 34 głosy, przeciwko niej było 19 głosujących. Mateusz Kijowski i grupa jego zwolenników przyjęła tę decyzję brawami.

Czytaj także: Jacek-Sasin-referendum-jest-absurdalne

« ‹ 1 › »
Rada Warszawy o propozycji metropolii warszawskiej

GOSC.PL DODANE 06.02.2017

Rada Warszawy o propozycji metropolii warszawskiej

​Na specjalnym posiedzeniu stołeczni radni przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu 26 marca referendum w sprawie poszerzenia Warszawy o 33 gminy.  
oceń artykuł Pobieranie..

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

|

GOSC.PL

publikacja 06.02.2017 14:53

2 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • PROJEKT
  • RADA WARSZAWY
  • SESJA
  • USTAWA METROPOLITALNA

Polecane w subskrypcji

  • „Umiłowałem Cię”. Jakie przesłanie płynie z pierwszej adhortacji Leona XIV?
    • Kościół
    • ks. Rafał Skitek
    „Umiłowałem Cię”. Jakie przesłanie płynie z pierwszej adhortacji Leona XIV?
  • Świętość Jana XXIII była konsekwencją jego bezwzględnego posłuszeństwa Duchowi Świętemu
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Świętość Jana XXIII była konsekwencją jego bezwzględnego posłuszeństwa Duchowi Świętemu
  • Jan Paweł II – mój prorok nadziei
    • Paulina Guzik
    Jan Paweł II – mój prorok nadziei
  • Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X