Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły w pełni popiera stanowisko KEP na temat edukacji zdrowotnej i żąda od MEN wycofania przedmiotu. Zachęca rodziców do wypisywania dzieci z "edukacji zdrowotnej".
W rozesłanym do mediów komunikacje KROPS przypomina, że od wielu miesięcy przedstawia opinie zgodne ze stanowiskiem polskich biskupów, organizując spotkania, konferencje i manifestacje, by stanowczo sprzeciwić się wprowadzeniu edukacji zdrowotnej do podstawy programowej.
Jednocześnie zachęca rodziców, aby do 25 września wypisywali dzieci z edukacji zdrowotnej ze względu na grożącą im demoralizację. Wyraża też obawę, że ewentualna obowiązkowość przedmiotu w kolejnych latach stanowiłaby naruszenie praw rodziców zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w art. 48 ut. 1 i 53 ust. 3, a także w wiążących Polskę aktach prawa międzynarodowego.
KROPS zauważa, że faktem jest, iż w podstawie programowej przedmiotu widnieje zapis, zgodnie z którym uczeń "omawia kwestie prawne i społeczne związane z przynależnością do grup osób LGBTQ+ i innych osób »nieheteronormatywnych«". Podkreśla, że faktem jest też, iż wśród kwestii prawnych i społecznych "grup osób LGBTQ+" są m.in. żądania prawa do tzw. małżeństw jednopłciowych, do homoadopcji, do wpisu w urzędowych dokumentach płci deklarowanej w miejsce płci biologicznej. Wśród tych kwestii jest też postulat odrzucenia wszelkich norm w sferze płciowości i seksualności - tak należy rozumieć słowo queer.
Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły żąda od Ministerstwa Edukacji Narodowej wycofania ze szkół przedmiotu edukacja zdrowotna, przypominając m.in., że od szeregu lat kilka szkolnych przedmiotów podejmuje obszernie kwestie zdrowia, którą podejmują także programy wychowawczo-profilaktyczne i różnego rodzaju projekty edukacyjne realizowane w szkołach. - Edukacja zdrowotna powiela te treści. Znaczące jest także to, że wprowadzenie do szkół edukacji zdrowotnej nie zostało poprzedzone żadnymi naukowymi analizami ani badaniami - zauważa Agnieszka Pawlik-Regulska ze Stowarzyszenia Nauczycieli i Pracowników Oświaty "Nauczyciele dla Wolności".
KROPS żąda od MEN przywrócenia przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, bo przedmiot ten podejmuje temat seksualności w kontekście miłości, małżeństwa i rodziny, i jest zgodny z polskim porządkiem prawnym oraz porusza wiele kwestii dotyczących zdrowia i profilaktyki.
Przywołuje zapis KEP przypominający, że Konstytucja RP wyraźnie podkreśla, iż małżeństwo, rodzina, macierzyństwo i ojcostwo pozostają pod ochroną państwa, a prawo oświatowe ma wiele zapisów zobowiązujących instytucje państwowe do działań prorodzinnych.
Koalicję na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły tworzy ponad 70 organizacji społecznych: rodzicielskich, nauczycielskich, wolnościowych, lokalnych, patriotycznych, polonijnych, które łączy troska o wychowanie przyszłych pokoleń Polaków.