Światło w mroku

"Siewca nadziei - film o (nie)umieraniu" zostanie zaprezentowany na I Festiwalu Niemożliwego. Wejściówki dla Czytelników czekają.

To dokument ukazujący codzienną posługę kapelana Ośrodka Hospicjum Domowego w Warszawie, księdza Krzysztofa Stąpora MIC. To opowieść o człowieku, który swoją obecnością daje nadzieję w obliczu cierpienia i śmierci, który prócz spraw duchowych oferuje towarzyszenie przynoszące ukojenie. Film to też historie pacjentów, ich rodzin i opiekunów oraz rozmowy o tym, co nieuchronne.

Dokument ma uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby najbardziej bezbronnych oraz podkreślenie roli, jaką każdy może odegrać w niesieniu nadziei. Powstał przez towarzyszenie ks. Stąporowi w codziennej posłudze.
- Trzy dni pełne rozmów, wspaniałych ludzi i spotkań. Uśmiechu i serdeczności pomimo bólu. Obecności mimo samotności. Nadziei w beznadziei oraz radości w miejscu, które tak bardzo kojarzy się nam z cierpieniem i odchodzeniem. Wielu ludzi patrzy na hospicja jak na umieralnie. Dla mnie po tych trzech dniach jest to miejsce, w którym pacjenci, jak nikt nigdzie indziej, są spragnieni życia, a mając nadzieję, że będzie ono trwało choćby jeden dzień dłużej, wiedząc, że żyją jak najpełniej mogą. Właśnie w tej chwili - wspomina Kacper Dobkowski, reżyser.

Światło w mroku   Dokument powstał z potrzeby dzielenia się nadzieją i pokazania, że nawet w najtrudniejszych momentach życia można odnaleźć sens i piękno człowieczeństwa. Fundacja Nic Niemożliwego

Prapremiera dokumentu odbędzie się 25 maja o 17.50 w ramach I Festiwalu Niemożliwego w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce na Bielanach, który przebiegnie pod hasłem „Nadzieja zawieść nie może” i rozpocznie się o godz. 15. 

Pokaz filmu będzie częścią  interdyscyplinarnego społeczno-kulturalno-rozwojowego spotkania z ekspertami i praktykami o opiece paliatywnej, towarzyszeniu osobom chorym i umierającym oraz ważności duchowości w obliczu śmierci. Będzie to próba holistycznego spojrzenia na człowieka i przybliżenia działań realizowanych na rzecz jego rozwoju w aspekcie ducha, ciała i psychiki. 

Podczas wydarzenia odbędzie się konferencja skupiona przede wszystkich na tematyce hospicyjnej, wartości życia od poczęcia do śmierci, ale także prelekcje i panele eksperckie na temat tego, jak wspierać osoby cierpiące w chorobie i osoby w żałobie. Swoim doświadczeniem podzielą się m.in. s. Wiktoria Maria Kulpa CSSF, dyrektor Hospicjum Sióstr Felicjanek, Ewa Liegman z Hospicjum Pomorze Dzieciom, terapeuta zmiany Monika Iskierka, pracownicy Krakowskiego Instytutu Logoterapii, psycholog Anna Kurowicka i prawnik Katarzyna Gęsiak z Instytutu Ordo Iuris.

W programie festiwalu przewidziana jest wystawa fotografii „Droga Życie" łącząca zdjęcia pacjentów hospicjum autorstwa Damiana Lemańskiego i zdjęcia porodowe autorstwa: Anny Wibig. Wydarzenie zwieńczą świadectwa i koncert rapera Jakuba „Anatoma' Nowaka o godz. 20. Wstęp na festiwal jest wolny. Na projekcję filmu organizator ufundował dla Czytelników bilety.

Otrzymają je nadawcy 5. i 10. e-maila, wysłanego na: warszawa@gosc.pl z hasłem: „Siewca nadziei”.

Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu ogólnego konkursów  w "Gościu Niedzielnym", dostępnego na stronie http://https://www.igomedia.pl/doc/4733137.OGOLNY-REGULAMIN-KONKURSOW-INSTYTUTU-GOSC-MEDIA.

Przystąpienie do konkursu jest także równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów przeprowadzenia konkursu.

« 1 »