Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nie musicie już walczyć o wolność. Ale pamiętajcie o przodkach

Prezydent odwiedził Szkołę Podstawową im. Powstańców 1863 roku w Zaborowie w ramach obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Dziękował uczniom za opiekę nad grobami powstańców.

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował uczniom Zespołu Szkół Publicznych w Zaborowie za opiekę nad grobami 72 powstańców styczniowych z 1863 roku, które znajdują się w Zaborowie Leśnym. Prezydent odwiedził Szkołę Podstawową im. Powstańców 1863 roku w Zaborowie w ramach obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Jak zaznaczył, dziadkowie czy pradziadkowie obecnych uczniów szkoły w Zaborowie walczyli prawdopodobnie w powstaniu warszawskim w Puszczy Kampinoskiej.

- Pewnie wydaje się strasznie daleka, pamięć o własnych dziadkach czy pradziadkach, ale pamiętajcie o tym, że to oni, gdy byli w waszym wieku, przeżywali wspomnienia o powstańcach 1863 roku, przeżycia z czasów ich dziadków czy pradziadków - powiedział prezydent do uczniów.

Prezydent Komorowski zwrócił uwagę, że wszyscy Polacy są "łańcuchem pokoleń, w ramach którego przekazują sobie tradycję, wiedzę i marzenia o sobie, o naszym państwie".

- 150 lat w życiu narodu, to tylko parę pokoleń. Warto o tym pamiętać, by odczytać swoje miejsce w tym łańcuchu. Wy jesteście kolejnym ogniwem w łańcuchu pokoleń, które na szczęście nie muszą już walczyć o wolność, ale warto, by o tej walce pamiętali - podkreślił.

Podczas uroczystości, w obecności nuncjusza apostolskiego abp Celestino Migliore, Prezydent odsłonił pamiątkową tablicę.

- Dzisiaj potrafimy ocenić jak ważne jest dla społeczności lokalnej zakorzenienie w historii, by lepiej przeżywać dzisiejszy dzień, dobry dzień dla Polski i Polaków, gdzie żyjemy we własnym, niepodległym państwie, państwie ludzi wolnych, rozwijającym się i normalnym; ze swoimi kłopotami i problemami. Ale to jest nasze państwo, to samo, o które walczyli powstańcy 1863 roku i w czasie II wojny światowej - powiedział Komorowski.

Po uroczystości w szkole, goście wzięli udział w uroczystym przemarszu przy dźwiękach orkiestry do pobliskiego kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego.

Zaborów to miejscowość leżąca w odległości ok. 16 km na zachód od granic Warszawy, na południowym skraju Puszczy Kampinoskiej. Początki osadnictwa w tym rejonie datowane są na I w. p.n.e. - IV w. n.e., z którego to okresu w okolicy znaleziono podczas prac archeologicznych pozostałości dymarek - śladów po wielkim ośrodku hutnictwa z centrum w obecnym Pruszkowie.

Parafia w Zaborowie powstała w 1465 roku. Z tego okresu pochodził pierwszy, drewniany kościół. Również z drewna wzniesiono kolejną świątynię w roku 1661 z fundacji Zofii Kryskiej z Lubieńskich, kanclerzyny koronnej. Kościół ten spłonął w roku 1700. Następny wybudowano w tym samym roku, a rozebrano pod koniec XVIII wieku. Obecny kościół zbudowany w roku 1791 według projektu Hilarego Szpilkowskiego ufundowali Karolina i Placyd Izbińscy. Świątynia była dwukrotnie odnawiana. Po raz pierwszy w roku 1839, a następnie w roku 1905. Konsekrowano ją ostatecznie w 1909 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy