Nowy numer 13/2024 Archiwum

Czy w Warszawie powstanie muzeum żołnierzy wyklętych?

Będzie je miała Ostrołęka i Kraków. A stolica?

W budynku po dawnym areszcie śledczym, przy ul. Traugutta w Ostrołęce powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Taką decyzję w lutym podjęła Rada Miasta. - To bardzo ważna i ciekawa inicjatywa, której nie ma w żadnym innym miejscu w Polsce - uzasadniał radny Norbert Dawidczyk z PiS. W grudniu ubiegłego roku o stworzeniu podobnej placówki zdecydowali radni Krakowa. Czy muzeum, upamiętniające członków niepodległościowego podziemia, mordowanych i prześladowanych w czasach komunistycznych ma szanse powstać też w Warszawie?

Mówił o tym latem ubiegłego roku prezydent Bronisław Komorowski, gdy odwiedzał archeologów, dokonujących ekshumacji ciał żołnierzy wyklętych na powązkowskiej "Łączce". Dzięki olbrzymiej pracy IPN, bezimienne dotąd ofiary zyskują nazwiska i dobre imię. Wiosną rozpoczną się ekshumacje na Służewie, gdzie również odbywały się tajne pochówki ofiar komunistycznego terroru. Miejsc związanych z powojennymi prześladowaniami niepodległościowego podziemia, w Warszawie nie brakuje.

Według prezydenta Komorowskiego w Polsce powinno powstać muzeum poświęcone ofiarom terroru komunistycznego, które jego zdaniem mogłoby mieścić się w dawnym więzieniu na warszawskim Mokotowie, gdzie po wojnie oprawcy UB więzili i mordowali wielu żołnierzy polskiego antykomunistycznego podziemia. Miejsce autentyczne i przez to wstrząsające, które z pewnością dodałoby  ekspozycji realizmu i wiarygodności. Trudno jednak wyobrazić sobie udostępnienie zwiedzającym czynnego aresztu z blisko tysiącem osadzonych.

- Jeżeli spojrzymy na mapę naszego rejonu Europy, tych krajów, które wyzwoliły się z totalitaryzmu komunistycznego i poszły drogą wolności, Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie nie ma do tej pory żadnego trwałego i na dużą skalę upamiętnienia czasów zbrodni komunistycznych. Bardzo bym chciał, abyśmy tę zaległość nadrobili - mówił Bronisław Komorowski, otwierając 28 lutego wystawę o żołnierzach wyklętych w podziemiach gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie, gdzie od jesieni 1945 r. działał areszt śledczy dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. 

Na razie więc będzie tylko ekspozycja przygotowywana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak zapowiedział Jan Ołdakowski, dyrektor MPW , w szerokim zakresie zostanie zaprezentowana w 2015 r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy