Nowy numer 15/2024 Archiwum

Wolontariusze od żółtych kwiatków poszukiwani

W obchody 70. rocznicy Powstania w Getcie włączą się także mieszkańcy Warszawy. Muzeum Historii Żydów Polskich wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego poszukują wolontariuszy.

Potrzeba ich 300. Głównie do pomocy w społeczno-edukacyjnej akcji „Żonkile” poświęconej pamięci bohaterów żydowskiego powstania. 19 kwietnia przypada bowiem 70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Organizatorzy – Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego chcą zaangażować w obchody wolontariuszy.

Społecznicy włączą się m.in. w akcję rozdawania mieszkańcom Warszawy papierowych żonkili – symbolu żydowskiego zrywu. Od 19 do 21 kwietnia rozdanych zostanie 50 tys. kwiatów.

– Zborowy zwyczaj upamiętniania Powstania żonkilami swój początek wziął od Marka Edelmana, który w rozmowie z Hanną Kral przyznał, że w każdą rocznicę żydowskiego powstania ktoś przysyłał mu bukiet żółtych kwiatów. Na przestrzeni lat ludzie sami włączyli się w tą tradycję. Sam Edelman co roku pod Pomnikiem Bohaterów Getta składał naręcze żonkili – wyjaśnia Paula Sawicka, ambasadorka akcji.

Tegoroczne obchody powstania zbiegną się z inauguracją działalności stołecznego Muzeum Historii Żydów Polskich. Muzeum przygotowało ok. 30 projektów edukacyjno-kulturalnych m.in. projekcję filmu Agnieszki Arnold "Kazik Niepokonany",  międzynarodową debatę poświęconą ludziom, których życie było świadectwem walki o prawdę nt. Holokaustu - Jana Karskiego, Emanuela Ringelbluma i Rafała Lemkina. Zaplanowano także koncert poświęcony pamięci Marka Edelmana, a także wycieczkę rowerową po miejscach związanych z gettem, warsztaty i konkursy dla młodzieży oraz spektakle teatralne. - Bez pomocy wolontariuszy to przedsięwzięcie nie może się udać – uważa Andrzej Cudak, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich.

Na pomoc społeczników liczy także dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski. - Szukamy osób, które chętnie wyjdą na ulicę i opowiedzą o bohaterach zrywu – mówi. Z okazji okrągłej rocznicy muzeum także przygotowało szereg atrakcji m.in. zostanie wydany audiobook „Żydowska Praga”, 20 kwietnia miejsca, o których w nim mowa będzie można zobaczyć osobiście – biorąc udział w spacerze. W Fotoplastykonie pokazane zostaną zdjęcia z przedwojennej, żydowskiej Warszawy. Planowany jest także spektakl „Władysław Szlengel, poeta nieznany” oraz masa rowerowa.

Hołd zostanie oddany także bohaterom Powstania Warszawskiego. – Od kilu lat prowadzimy edukacyjny cykl „Warszawa dwóch Powstań”. Nie da się zrozumieć Warszawy, bez wiedzy o obydwu zrywach. Żydzi doświadczyli radykalnego zła, niedługo potem odpór totalitaryzmowi dali także Polacy. Historie tych dwóch narodów są ze sobą ściśle złączone – tłumaczy Jan Ołdakowski. 19 kwietnia spod Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich zostaną puszczone snopy światła, które na znak wspólnych losów skrzyżują się. Świetlną iluminację będzie można oglądać przez trzy dni.

Do tej pory do pomocy w organizacji obchodów 70. rocznicy Powstania w Getcie zgłosiło się 200 osób. Więcej informacji na temat zaangażowania się w wolontariat można znaleźć na www.jewishmuseum.org.pl/pl/cms/wolontariat

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy