Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dziękuj i ożywiaj betonową pustynię

Dziękuj i pielgrzymuj. Zamiast do Częstochowy na Wilanów. Do udziału w narodowej pielgrzymce z relikwiami św. Andrzeja Boboli zachęca kard. Kazimierz Nycz.

- Każdy, kto ma za co dziękować, a nie może pielgrzymować do Częstochowy, niech idzie w pielgrzymce na Wilanów. Niech to dziękczynienie będzie wyznaniem naszej wiary, niech ożywi betonową pustynię - zapraszał podczas konferencji prasowej do udziału w VI Dniu Dziękczynienia Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej.

Jak powiedział obecny na spotkaniu z dziennikarzami kard. Kazimierz Nycz, postawa wdzięczności rodzi się, gdy doświadczamy w swoim życiu działania Bożej opieki. - Jesteśmy wdzięczni także ludziom - za sprawy wielkie, narodowe, społeczne, historyczne i współczesne, ale są to też małe "dziękuję", które wypowiadamy dziesiątki razy za sprawy w naszym życiu osobistym - tłumaczył metropolita warszawski.

VI Dzień Dziękczynienia rozpocznie się 2 czerwca procesją, która co roku nawiązuje do ważnych wydarzeń z życia Kościoła. W tym roku z okazji 75. rocznicy kanonizacji św. Andrzeja Boboli, będą w niej niesione relikwie jezuity - jednego z patronów Polski i patrona Warszawy.

Procesja będzie także nawiązywać do uroczystego powrotu jego relikwii z Rzymu do Warszawy, w czerwcu 1938 r., dwa miesiące po kanonizacji (czytaj więcej: Męczennik na ulicach Warszawy >>).

Pielgrzymka wyruszy o godz. 8 z Placu Piłsudskiego w kierunku Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Wezmą w niej udział rodziny, duchowieństwo i wspólnoty archidiecezji warszawskiej, a także przedstawiciele różnych grup zawodowych, górale oraz prezydenci miast papieskich i przedstawiciele parafii, których patronem jest św. Andrzej Bobola.

Ok. godz. 9.20 procesja dotrze do Belwederu. Na pamiątkę powitania relikwii przez ówczesnego prezydenta RP Ignacego Mościckiego w 1938 r., do pielgrzymów przemówią kard. Kazimierz Nycz i prezydent Bronisław Komorowski. O godz. 12 na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Gerharda Ludwiga Müllera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary. W czasie liturgii zostanie także dokonany uroczysty Akt Zawierzenia i Dziękczynienia.

- Będziemy dziękowali Bożej Opatrzności za świętego Andrzeja Bobolę oraz prosili o zgodę i jedność w naszej Ojczyźnie. Będziemy dziękowali za rodziny polskie i warszawskie, a także za wszystkich darczyńców, dzięki którym widzimy dziś Świątynię przykrytą piękną kopułą. Niech to będzie nasza wielka warszawska pielgrzymka wiary i nadziei - zachęcał do udziału metropolita warszawski.

Przed Eucharystią po raz pierwszy w historii organizowania Dnia Dziękczynienia będzie można skorzystać z sakramentu spowiedzi. Z boku budynku Centrum Opatrzności Bożej będzie ustawionych 20 konfesjonałów. - Świątynia Opatrzności Bożej staje się powoli nowym, polskim sanktuarium, miejscem ważnym duchowo dla Polaków. Zależy nam, by każdy w pełni mógł uczestniczyć we Mszy św. - wyjaśniał Piotr Gaweł.
 
Po liturgii przewidziany jest czas dla rodziny. O 13.30 otwarte zostanie Miasteczko dla Dzieci, w godz. 14 do 21 na scenie wystąpią m.in. Majka Jeżowska, Krzysztof Krawczyk, Wielki Chór Małych Serc, Czerwone Gitary, Zakopower oraz orkiestry: górnicza i góralska. Będzie także możliwość zwiedzenia Panteonu Wielkich Polaków i modlitwy przy relikwiach św. Andrzeja Boboli. O godz. 15 do nieba zostaną wypuszczone baloniki z napisem "Dziękuję". Zabawa potrwa do godz. 21.37, kiedy to w godzinie śmierci bł. Jana Pawła II, specjalna iluminacja rozświetli Świątynię Opatrzności Bożej.

Podczas Dnia Dziękczynienia będą zbierane ofiary na ukończenie budowy Świątyni. Właśnie zakończone zostały prace nad kopułą, wciąż trwają m.in. przy elewacji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, rozbudowywana jest także Aleja Darczyńców.

Ofiarodawcy oraz osoby, które na miejscu wesprą budowę wilanowskiej świątyni poprzez zakup cegiełki (od 10 do 100 zł) zostaną oprowadzone po terenie budowy.

- Przewodnicy pokażą wnętrze kościoła, zaprowadzą na taras widokowy znajdujący się na kopule. Pokrytą miedzią kopułę będzie można zobaczyć także z zewnątrz z tzw. niższego tarasu, znajdującego się na wysokości 30 metrów - mówił Piotr Gaweł.

Wycieczka potrwa ok. 45 min i będzie swojego rodzaju raportem z wykorzystania pieniędzy przekazanych przez darczyńców.

 
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy