Nowy numer 13/2024 Archiwum

Profesor wychodzi z cienia

Przeżyli wspólnie 65 lat życia. Na promocję książki wchodzą, trzymając się za ręce. Cała Polska wie, kim jest Wanda Półtawska, ale prawie nikt nie zna jej męża, który potrafił godzinami rozmawiać z przyszłym papieżem o filozofii.

Pierwszy wywiad-rzekę z prof. Andrzejem Półtawskim przeprowadzili jego uczeń prof. Marek Maciejczak i dziennikarz, Krzysztof Ziemiec.

Ernest Bryll, przyjaciel państwa Półtawskich, nie kryje niedosytu: - Poproszony o napisanie wstępu do książki, znalazłem się w sytuacji trudnej. Myślałem, że tą lekturą zostałem zaproszony na wykwintny obiad, a otrzymałem wspaniałe, ale tylko zakąski w stołówce filozoficznej. Myślałem, że przeczytam, jak to było ze spotkaniem z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim w niemieckim stalagu, czy o tym, jak Andrzej pomagał przy powstawaniu "Tryptyku Rzymskiego". Ilu by napisało, jak się spotkało, jak przeniknęły ich prądy, gdy podali rękę przyszłemu papieżowi, tworzyliby niezliczone opowieści, a tu profesor odpowiada w sposób wstrząsający: owszem, brałem udział w rozmowach filozoficznych, ale w zasadzie nic nie mówiłem. Ilu opowiedziałoby o tym, jak zainspirowali ten, czy inny fragment dzieł papieskich, a tu dowiadujemy się: nie, ja tylko przepisywałem na maszynie. Pomyślałem, że Andrzej chce zwrócić uwagę na coś ważniejszego - problemy filozoficzne, duchowe podane bez żadnych dodatków. Zacząłem to czytać inaczej i polecam, żebyście nie poczuli się spłoszeni powściągliwością, bo ona chyba była założona. Trzeba rozgryźć ten orzech, zmierzyć się ze skorupą powściągliwości, żeby odkryć wartość tej książki - mówi o "Filozofii dla życia".

Książka odsłania wiele nieznanych wątków z życia Wandy i Andrzeja Półtawskich. W pewnej mierze to zasługa pani Wandy, bo w wielu miejscach włącza się do rozmowy, klarując szczegóły spotkań z Karolem Wojtyłą. "Mój filozof nie umie opowiedzieć, jak wyglądał ołtarz z plecaków" - śmieje się w pewnym momencie Wanda Półtawska. Chociaż nie kryje ani swojej miłości, ani podziwu dla męża.

Profesor Andrzej Półtawski, bliski współpracownik Romana Ingardena i pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się ontologicznymi podstawami poznania i działania.

Książka ukazała się staraniem Edycji św. Pawła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy