Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jak wierzący z ateistą

W stolicy rusza "Dziedziniec Dialogu". Cykl debat z udziałem wierzących i niewierzących odbędzie się 11 i 12 października.

"Dziedziniec Dialogu" to element odbywającego się na całym świecie od dwóch lat cyklu spotkań pod hasłem "Dziedziniec pogan". Ich inicjatorem był papież Benedykt XVI, a celem spotkań jest promocja dialogu i stworzenie przestrzeni, na której spotykają się osoby wierzące, agnostycy, ateiści, a także osoby obojętne religijnie.

11 i 12 października podobne spotkania będą miały miejsce także w stolicy. - ”Dziedziniec Dialogu” ma być dobrym początkiem stałego dialogu Kościoła ze środowiskami nauki, kultury i życia społecznego - zapowiedział na konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz.

Obecny na spotkaniu z dziennikarzami ordynariusz praski abp Henryk Hoser, który jest współgospodarzem "Dziedzińca" zwrócił uwagę, iż dialog Kościoła ze światem zakłada istnienie i poszukiwanie w świecie dobra.

- Ważną cechą dialogu jest odniesienie do prawdy intersubiektywnej. Jeśli tego nie ma, dialog przekształca się w negocjacje - mówił abp Hoser. Zaznaczył też, że dialog nie wymaga wyrzeczenia się własnej tożsamości, a jest metodą do wzajemnego poznania się, wyłożenia swoich racji.

Wierzący i niewierzący spotkają się w bardzo zróżnicowanej przestrzeni: artystycznej, duchowej, intelektualnej, na uniwersytetach, w galeriach, kościołach i w przestrzeni miejskiej.

Dlatego w ramach organizowanego w Warszawie „Dziedzińca Dialogu” odbywać się będzie wiele wydarzeń. Są wśród nich: koncerty, spotkania, wystawy, happeningi, a ich zwieńczeniem będą trzy debaty podejmujące temat relacji między wiarą a - kolejno - nauką, kulturą i społeczeństwem. We wszystkich dyskusjach udział weźmie kard. Gianfranco Ravasi stojący na czele Papieskiej Rady ds. Kultury.

"Dziedziniec Dialogu" rozpocznie się w piątek 11 października przed południem, na Uniwersytecie Warszawskim. O wierze i nauce będą dyskutować prof. Łukasz Turski, ks. prof. Michał Heller, prof. Piotr Węgleński oraz prof. Krzysztof A. Meissner. Zaś po południu w Teatrze Polskim o wierze i kulturze rozmawiać mają Anna Karoń-Ostrowska, Jacek Dukaj, Andrzej Mencwel i Andrzej Seweryn, a prowadzić spotkanie będzie publicysta i pisarz Jerzy Sosnowski.

Tego samego dnia Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej poprowadzi medytacje w kościele środowisk twórczych na Pl. Teatralnym w godzinach 11, 15 i 18 a o 18.30 w kościele św. Anny sprawowana będzie Msza św. o 18.30. Od 18.00 do 20.00 trwać będą debaty w kontenerze na Placu Zbawiciela, a o 20.00 rozpocznie się koncert na skwerze im. ks. Twardowskiego.

Kolejna debata "Wiara a społeczeństwo" będzie miała miejsce 12 października w południe w Galerii Porczyńskich z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uczestniczyć w niej będą kard. Gianfranco Ravasi, historyk Kościoła prof. Jerzy Kłoczowski, publicysta i socjolog Andrzej Zybertowicz, filozof Krzysztof Pomian, przewodniczący Fundacji Batorego Aleksander Smolar oraz Irena Lipowicz. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Nosowski.

Również tego dnia Wspólnoty Jerozolimskie organizują od godz. 10 do 20 wspólną Eucharystię, liturgię godzin, adorację i śpiew. Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej poprowadzi też medytacje w kościele środowisk twórczych na Pl. Teatralnym w godzinach 11, 15 i 18. O godz. 14 rozpocznie się dzień otwarty w seminarium duchownym na Krakowskim Przedmieściu a o godz. 18 nabożeństwo Słowa w kościele św. Trójcy.

Między godz. 14 a 19 będzie można oglądać występy Teatru Pantomimy "Moralitet współczesny" na skwerze przed kościołem wizytek na Krakowskim Przedmieściu oraz przed kościołem seminaryjnym. Od 18.00 do 20.00 trwać będą debaty w kontenerze na Placu Zbawiciela, a o godz. 20 - koncert na skwerze im. ks. Twardowskiego.

Debaty będą transmitowane za pośrednictwem internetu oraz TVP. Efektem "Dziedzińca" ma być publikacja podsumowująca i archiwizująca całe wydarzenie, która zawierać ma także poradnik jak założyć u siebie w parafii filię "Dziedzińca Dialogu".

"Dziedziniec" poprzedza cykl spotkań na 1Piętrze (ul. Foksal 11). Pierwsze spotkanie z cyklu "Twarzą w twarz", przygotowane przez Instytut Papieża Jana Pawła II, odbyło się 12 września. Kolejne zaplanowano na 26 września, a także 3 października, za każdym razem o 18.00. Tytuły kolejnych spotkań to: "Miłosny wymiar Solidarności" oraz, jako ostatni, "Pogaństwo. Istnieje i dzieli?". Wraz ze startem cyklu spotkań na 1Piętrze, na Salonie24 ruszyła blogosfera. W wirtualnej przestrzeni młodzi intelektualiści będą toczyć debaty na tematy światopoglądowe, religijne czy etyczno-społeczne.

Innym wydarzeniem zapowiadającym "Dziedziniec" jest konferencja "Do źródeł Dziedzińca", która 10 października odbędzie się na UKSW. Wezmą w niej udział: Zbigniew Stawrowski (dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera), Andrzej Eliasz (rektor SWPS), o. Wiesław Dawidowski (prowincjał augustianów w Polsce), Hanna Wróblewska (dyrektorka Zachęty). Spotkanie poprowadzi Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II od godz. 16.

Tego samego dnia będzie miało miejsce szereg wydarzeń kulturalnych i duchowych. W południe na skwerze im. ks. Twardowskiego zostanie odsłonięta ławeczka jego imienia. O 18.00 zaplanowano wernisaż wystawy "Cud sensu" na tym samym skwerze oraz koncert o godz. 20. Od godz. 18.00 do 20.00 w kontenerze ustawionym na Placu Zbawiciela trwać będą debaty. Z kolei o godz. 11, 15, 18 i 20 w kościele środowisk twórczych na Placu Teatralnym Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej prowadzić będzie sesję medytacji.

Od 1 do 14 października przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarta będzie wystawa "Papież dialogu-Papież Spotkania". Od 7 do 9 października w kinie Muranów zaplanowano pokazy filmowe ("Lourdes", "Ludzie Boga", "7 pieczęć") każdy o 18.30.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy