Nowy numer 13/2024 Archiwum

Polsko-rosyjski dialog

Katolicko-prawosławna konferencja o roli Kościołów z Polski i Rosji w budowaniu przyszłości chrześcijaństwa w Europie - to kolejny krok na drodze polsko-rosyjskiego pojednania, zainicjowanego ubiegłorocznym orędziem patriarchy Cyryla i abp. Michalika.

Konferencja: „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji” odbędzie się od 28 do 30 listopada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jej organizatorem jest związana z Katolicką Agencją Informacyjną Fundacja na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski oraz Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Patriarchatu Moskiewskiego. Patronem medialnym jest "Gość Niedzielny".

W warszawskim kongresie weźmie udział kilkunastoosobowa delegacja Patriarchatu Moskiewskiego z metropolitą Hilarionem na czele, odpowiadającym za zewnętrzne relacje Cerkwi. Uczestniczyć będą hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce z przewodniczącym Episkopatu abp Józefem Michalikiem, Metropolita Warszawski i Całej Polski Sawa, zwierzchnik prawosławia w Polsce oraz prawosławny abp Jeremiasz, intelektualiści, ludzie kultury, politycy oraz liderzy laikatu.

Program konferencji odzwierciedla główne punkty Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji, podpisanego 17 sierpnia 2012 r. przez abp. Józefa Michalika, oraz patriarchę Cyryla - dokumentu wytyczającego najważniejsze kierunki wzajemnej współpracy w przyszłości. Pierwszy dzień kongresu wypełnią dyskusje historyków z Rosji i Polski, prezentujące stan badań każdej ze stron, a zmierzające do wypracowania wspólnej wizji polsko-rosyjskiej historii. Wystąpią tej rangi historycy i politolodzy co profesorowie: Jerzy Kłoczowski, Adam Daniel Rolfeld, Włodzimierz Marciniak, Antoni Dudek, Leonid Gorizontow czy Andriej Zubow. Obrady poprzedzi wystąpienie marszałka  Senatu Bogdana Borusewicza.

Drugi dzień skoncentrowany będzie wokół roli polskiego katolicyzmu i rosyjskiego prawosławia w kształtowaniu przyszłości chrześcijaństwa w Europie. Perspektywę prawosławną przedstawi metropolita Hilarion, a katolicką abp Józef Michalik. Istotnym wątkiem obrad będzie też dialog społeczeństw, polskiego i rosyjskiego. Mówić na ten temat będą zarówno przedstawiciele oficjalnych centrów dialogu polsko-rosyjskiego z Warszawy i Moskwy jak i przedstawiciele różnych struktur i organizacji: Jerzy Bahr, były ambasador RP w Moskwie, Krzysztof Stanowski, szef Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Karina Czerniak z Moskwy i inni.

Trzeciego dnia konferencji eksperci z obu krajów zastanawiać się będą, w jaki sposób dialog zainicjowany przed rokiem przez hierarchów przenieść na grunt wspólnot kościelnych. Mówić będzie o tym m. in. arhimandryta Filarek, zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów patriarchatu czy tej rangi polscy publicyści jak Andrzej Grajewski z "Gościa Niedzielnego"czy Zbigniew Nosowski z "Więzi". W tym dniu spotkają się także duchowni i świeccy liderzy reprezentujący różnorodne kościelne, prawosławne i katolickie struktury, ruchy i stowarzyszenia. Dyskutować będą o współpracy w mediach, na polu dialogu z niewierzącymi, kultury, promocji życia i rodziny oraz środowisk młodzieżowych. Będzie to okazja do nawiązania bezpośredniej współpracy wielu środowisk oraz przełamanie niekorzystnych stereotypów.

Obradom towarzyszyć będą ekumeniczne modlitwy i liturgie, na które zaproszeni są także mieszkańcy stolicy. 29 listopada o godz. 18 uczestnicy konferencji wezmą udział w nieszporach w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny na Pradze pod przewodnictwem metropolity Sawy, a 30 listopada o 19.30 w otwierających Adwent nieszporach w bazylice katedralnej św. Jana na Starym Mieście, pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy