Nowy numer 13/2024 Archiwum

Z krzyżem przez Warszawę

Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy, Droga Krzyżowa Narodu Polskiego oraz Centralna Droga Krzyżowa przejdą ulicami Warszawy. Tradycyjnie wezmą w nich udział tłumy mieszkańców stolicy.

Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy przejdzie 11 kwietnia ulicami warszawskiego Żoliborza. Nabożeństwo, które odbędzie się pod hasłem "Księże Jerzy, ślubujemy", rozpocznie się w kościele św. Stanisława Kostki, przy którym znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W tym roku przypada trzydziesta rocznica Jego męczeńskiej śmierci.

Uczestnicy Drogi Krzyżowej, będą modlić się o obfite owoce zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. W nabożeństwie, które rozpocznie się o godz. 17, wezmą udział m.in. przedstawiciele różnych grup zawodowych. Krzyż będą nieść: hutnicy, kolejarze, górnicy, przedstawiciele służby zdrowia, strażacy, energetycy, policjanci, żołnierze, delegaci z Regionów NSZZ "Solidarność", samorządowcy, parlamentarzyści, a także młodzież i harcerze.

Modlitwie będzie przewodniczył bp Tadeusz Pikus. Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi pracy przejdzie ulicami stołecznego Żoliborza już po raz czternasty. Jej organizatorami, jak co roku, są: Duszpasterstwo Ludzi Pracy Archidiecezji Warszawskiej i Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".

Tego samego dnia w kościele pw. Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim o godz. 19 rozpocznie się Droga Krzyżowa Narodu Polskiego. Jej rozważania będą oparte m.in. o myśli bł. Jana Pawła II, Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki, nawiązywać też będą do 150. rocznicy Powstania Styczniowego.

Organizatorem jest Robert Grudzień, znany muzyk, kompozytor, animator kultury oraz twórca ogólnopolskiego projektu autorskiego "Każdemu marzy się wolność. W 150. rocznicę powstania styczniowego". - Wiele osób mówiło mi, że to tylko historia, a liczy się współczesność. Odpowiadałem, że historia to ludzie. Bez jej znajomości nie można właściwie rozumieć współczesności. Niestety ta prawda gorzko potwierdziła się w ostatnich wydarzeniach na Ukrainie - wyjaśnia Robert Grudzień.

W historii Polski walka o granice, oznaczała też walkę o wiarę katolicką - wyjaśniają organizatorzy. Takich wojen Rzeczpospolita toczyła wiele już od czasów Średniowiecza, nie bez powodu nazywana była "przedmurzem chrześcijaństwa". Za krzyż i Polskę ginęli książę Henryk Pobożny (poległ w bitwie z Mongołami pod Legnicą), powstańcy styczniowi i Romuald Traugutt czy bohaterowie XX wieku przeciwstawiający się komunizmowi - rtm. Witold Pilecki i ks. Jerzy Popiełuszko.

Ta heroiczna i tragiczna historia zostanie pokazana przy kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej. Poprowadzą ją Jerzy Zelnik i Halina Łabonarska, aktorzy znani nie tylko z wielkich ról, ale także odważnej promocji polskiej kultury i historii. Komentarz historyczny wygłosi dr Andrzej Wroński. Oprawę muzyczną zapewni Robert Grudzień. Jest on m.in. autorem monumentalnej ilustracji muzycznej, napisanej z okazji 30. rocznicy protestu społecznego Radomskiego Czerwca'76, jego utwór w 2013 r. w Łucku otwierał oficjalne obchody 70. rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu.

Centralna Droga Krzyżowa przejdzie ulicami stolicy w Wielki Piątek 18 kwietnia. Jej uczestnicy wyruszą o godz. 20 sprzed kościoła akademickiego św. Anny na Krakowskim Przedmieściu i przejdą kolejno ulicami: Miodową, Senatorską, przez plac Teatralny, Wierzbową, Tokarzewskiego-Karaszewicza przy kurii polowej WP, by powrócić na Krakowskie Przedmieście.

Krzyż między poszczególnymi stacjami Drogi Krzyżowej nieść będą m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z kapłanami archidiecezji warszawskiej, siostry zakonne, studenci, Straż Miejska, prawnicy i pracownicy służby zdrowia, żołnierze oraz przedstawiciele stołecznych ruchów i wspólnot, w tym Drogi Neokatechumenalnej, Wspólnoty Rodzin i Akcji Katolickiej.

Przed kościołem św. Anny kard. Kazimierz Nycz wygłosi słowo pasterskie. Następnie krzyż zostanie wniesiony do kościoła na krótką adorację.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy