Nowy numer 13/2024 Archiwum

Telefon zaufania dla osób starszych

Na drzwiach kościoła św. Franciszka z Asyżu na warszawskim Okęciu wisi plakat: "Telefon zaufania dla osób starszych. Jeśli potrzebujesz bratniej duszy, życzliwości, jest ci smutno, coś cię trapi, odczuwasz pustkę i bezradność - zadzwoń".

- Takie plakaty i ulotki informacyjne z prośbą o rozpowszechnienie właśnie wysłaliśmy do ok. 160 warszawskich kościołów, wśród nich są także świątynie innych wyznań. Chcemy, żeby o telefonie zaufania dowiedziało się jak najwięcej starszych osób - wyjaśnia Joanna Mielczarek ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które reaktywowało ideę istniejącego już kiedyś w stolicy telefonu zaufania dla osób starszych.

- Dużym problemem  wśród seniorów jest samotność, a co z tego wynika brak możliwość podzielenia się z kim swoimi emocjami, rozterkami czy radościami. Widzimy ogromną potrzebę stworzenia takiego miejsca, gdzie po drugiej stronie słuchawki znajdzie się ktoś, kto ich doskonale zrozumie - wyjaśnia Joanna Mielczarek.

Telefony odbierają psychologowie i terapeuci nie tylko z doświadczeniem pracy w telefonie zaufania, ale - podobnie jak dzwoniący - ogromnym doświadczeniem życiowym. Od momentu uruchomienia telefonu w październiku ubiegłego roku wysłuchali ok. 500 anonimowych rozmów.

- Ponad 20 proc. dotyczyło przemocy wobec osób starszych. Nie tylko tej materialnej, kiedy senior sami nie może decydować o tym, na co przeznaczy swoją emeryturę - robią to za niego inni członkowie rodziny, ale także tej emocjonalnej i werbalnej, kiedy nie traktuje się go jak pełnoprawnego domownika, obraża się go, nie szanuje - mówi koordynatorka telefonu. I dodaje: - Seniorzy chcą także porozmawiać z kimś o swojej seksualności, problemach wdowieństwa, a czasami tak po prostu poczuć się wysłuchanym. Choć w Warszawie dużo jest inicjatyw skierowanych do osób starszych, one nie zawsze mają dostęp do informacji, staramy także służyć im tego typu wiedzą.

Telefon zaufania działa pod numerem (22) 635 09 54 w poniedziałki, środy i czwartki od godz. 17 do 20. We wtorki od godz. 9 do 12. W środy od godz. 14 do 16 pod tym samym numerem udzielane są porady na temat choroby Alzheimera.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy