Nowy numer 15/2024 Archiwum

Koniec z biadoleniem

Jezuici organizują kampanię edukacyjną przeciw narzekaniu. - Chcemy od najmłodszych lat wychowywać do pogodnego życia - tłumaczy o. Wojciech Żmudziński, dyrektor jezuickiego Centrum Arrupe.

- Narzekanie to nasza przywara narodowa. Biadolimy na pracę, korki, pogodę, polityków. Ponieważ w naszej placówce zajmujemy się wychowaniem, wiemy, jak bardzo negatywny przykład dorosłych wpływa na dzieci. Chcemy temu przeciwdziałać, bo narzekanie nic nie zmienia, tylko zatruwa atmosferę - zauważa o. Wojciech Żmudziński, dyrektor jezuickiego Centrum Arrupe.

Z końcem marca wystartowała przygotowana przez jezuicki ośrodek Kampania Edukacyjna Przeciw Narzekaniu, której celem jest promowanie pogodnego życia. Kampania skierowana jest do nauczycieli i rodziców. Jej pomysłodawcy przygotowali z tej okazji książeczkę z bajką Janiny Gillowej zatytułowaną "Kuma Biada" oraz teatrzyk kukiełkowy, który może wypożyczyć szkoła.

- Zachęcamy przede wszystkim uczniów klas gimnazjalnych i licealnych, by przez teatralną zabawę sami uczyli się optymizmu i przekazywali go młodszym uczniom - wyjaśnia dyrektor Centrum Arrupe. Do tej pory bajkę wystawiły dziewczęta z trójmiejskich domów dziecka, z poprawczaka w Warszawie-Falenicy i uczniowie jednego z warszawskich liceów.

W programie przeciw narzekaniu są także propozycje dla nauczycieli: pomysł na lekcję oraz specjalne warsztaty o szukaniu pozytywnych stron trudnych sytuacji. Centrum Arrupe zaplanowało także spotkania z nauczycielami w szkołach i przedszkolach w województwach mazowieckim, pomorskim oraz podlaskim.

- Nie radzimy nikomu taniego optymizmu. Pogodne życie to spoglądanie na trudne sytuacje jak na wyzwania. Każde trudne wydarzenie ma w sobie coś pozytywnego, niesie jakieś przesłanie, czegoś może nas nauczyć. To swego rodzaju rachunek sumienia - mówi jezuita.

Organizatorzy kampanii zachęcają rodziców do włączenia się w akcję poprzez czytanie bajki "Kuma Biada”. Po raz pierwszy ukazała się tuż po wojnie, w 1946 r. Obecnie można ją kupić w sklepiku internetowym Wydawnictwa Rhetos (www.rhetos.pl).

Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe (Centrum Arrupe) istnieje od listopada 1997 roku i jest niepubliczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym. Prowadzi działalność formacyjną wśród nauczycieli, wychowawców i liderów organizacji pozarządowych w kraju i za granicą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy