Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wolność to coś konkretnego

Ponad 30 powstańców warszawskich oraz osób zasłużonych w pielęgnowaniu pamięci o powstaniu odznaczył prezydent Bronisław Komorowski w przededniu 71. rocznicy wybuchu powstania.

Prezydent podkreślił, że nie zgadza się z tymi, którzy twierdzą, że Polskę trzeba odbudowywać ze zgliszczy i z ruin. Dodał, że kraj się rozwija, a pamięć o czynach powstańczych jest podtrzymywana na tle "niebywałego rozwoju" Warszawy. 

Komorowski podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego dokonał aktu przekazania Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie Mieczysława Łuniewskiego (pseud. "Montana"), dowódcy plutonu w Obwodzie Praga Okręgu Warszawa AK. Order odebrały córki Łuniewskiego. 

Prezydent mówił, że cieszy się, iż może wręczać odznaczenia po 26 latach polskiej wolności. - To wielka radość wręczać także po tylu latach odznaczenia, które są związane i z walką o Polskę, wtedy, w czterdziestym czwartym roku, jak i odznaczenia związane ze służbą dla Polski niepodległej dzisiaj. To coś nam wszystkim bardzo bliskiego, bo wszyscy wiemy, że w trudnej polskiej historii wolność mierzyło się krzyżami - powiedział Komorowski. Dzisiaj - mówił - zasługi mierzy się wręczanymi odznaczeniami. 

- Jednak największą formą podziękowania, najważniejszą formą uznania i szacunku jest to, że możemy przeżywać razem fakt, że po dwudziestu paru latach z satysfakcją widzimy dziś skutki odzyskania wolności - podkreślał prezydent. 

Jak mówił, dziś wolność to jest "coś bardzo konkretnego" i mierzy się ją osiągnięciami i rozwojem kraju. - Nic piękniejszego, żadna piękniejsza forma podziękowania nie może się przytrafić powstańcom, tym, którzy żyją i tym, którzy zginęli niż świadectwo, że miasto nasze rozwija się, że stolica polskiego państwa pięknieje w oczach - mówił prezydent. 

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną i kombatancką Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Jerzy Cercwadze-Wardisiani (pseud. "Brawura") z kompanii dyspozycyjnej przy Komendzie Placu Śródmieście-Południe. 

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni Tadeusz Bańka (pseud. "Łowca") - z pułku "Baszta", batalionu „Olza” oraz Dariusz Kruze (pseud. "Janek") - z batalionu „Kiliński”. 

Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość państwa polskiego Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości prezydent oznaczył: Stanisława Brzoskę (pseud. "Socha") z batalionu "Kiliński", Kazimierza Czańkę (pseud. "Kanada") z batalionu "Gozdawa", Danutę Jeżewską (pseud. "Maria", "Dana") z II batalionu szturmowego „Odwet”, Jana Kacprzaka (pseud. "Janek") z batalionu "Gozdawa", Jerzego Majkowskiego (pseud. "Czarny") z batalionu "Gustaw", Romualda Malinowskiego (pseud. "Orzeł") z batalionu "Kiliński". 

Ponadto Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości oznaczeni zostali: Ryszard Małecki (pseud. "Szczupak") z batalionu "Gozdawa"; śp. Tadeusz Rodak (pseud. "Roland") z 7. Pułku Piechoty "Garłuch" (order odebrał syn, Jacek Rodak); Zofia Stępniewska (pseud. "Zośka") z batalionu Gozdawa oraz Barbara Wilczyńska-Sekulska (pseud. "Penelopa") z batalionu "Kiliński". 

Za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości otrzymali: Jadwiga Biernacka-Gawell (pseud. "Edwarda") z Obwodu Praga; Andrzej Dławichowski (pseud. "Andrzej") z pułku "Baszta"; Zofia Gordon (pseud. "Iskra") z punktu sanitarnego przy ul. Mariańskiej i Mokotowskiej 55 oraz Barbara Jagodzińska-Wyszogrodzka (pseud. "Haluszka") z obwodu Praga. 

Odznaczeni Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości zostali również: Zbigniew Kruszewski (pseud. "Jowisz") z Szarych Szeregów, Batalionu Miłosz; Barbara Lipińska (pseud. "Kozak") ze szpitala polowego przy ul. Śliskiej 62; Maria Milbrandt (pseud. "Marysia") ze szpitala polowego przy ul. Świętokrzyskiej, a następnie przy ul. Mokotowskiej; Jadwiga Śliwczyńska (pseud. "Iga") ze szpitala polowego Organizacji Wojskowej Korpusu Bezpieczeństwa przy ul. Wspólnej 27 oraz Feliks Walerych (pseud. "Lampart") z Obwodu Praga. 

Za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o powstaniu warszawskim Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Marek Kępka oraz Jan Wawszczyk. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Anna Kotonowicz, Justyna Rudkowska i Agnieszka Szulejewska. Brązowym Krzyżem Zasługi prezydent odznaczył: Janinę Czerwińską-Buczek, Joannę Kłopotowską, Szymona Niedzielę, Małgorzatę Rafalską-Dubek, Dorotę Sas oraz Katarzynę Utracką. 
Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała podczas uroczystości, że "63 dni bohaterskich zmagań o każdą dzielnicę, każdą ulicę, ba, każdy budynek, wymagało największej ofiary". Zwracając się do powstańców, dodała, że "syreny, których dźwięk usłyszymy 1 sierpnia, są wyrazem wdzięczności", a także "pamięci, której nasze miasto zawsze dawało dowód". 

Głos w trakcie uroczystości zabrał także 98-letni prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski. Podkreślał, że dla niego wielkim wzruszeniem jest móc uczestniczyć jeszcze w uroczystościach z okazji 71. rocznicy wybuchu powstania. "Co może powiedzieć stary żołnierz? (...) Długo jeszcze po nas będzie to muzeum (powstania warszawskiego) trwać, uczyć, przekazywać następnym pokoleniom, to, co było i jest, i będzie najdroższe, o czym mówił pan prezydent: oby nigdy wolność zdobywana przez nas nie była liczona krzyżami - zaznaczył gen. Ścibor-Rylski. 

- Mam nadzieję, że to spotkanie dziś, jutro, pojutrze, z panem prezydentem naszej najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie ostatnie. Dajemy urlop panu prezydentowi na 5 lat, ale za 5 lat spotkamy się tutaj, musimy się spotkać panie prezydencie - mówił generał. - Ja będę obserwował z góry, czy dotrzymacie tej obietnicy. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy