To się mailem nie uda

Zaczęło się kontrowersyjnie, cyklem plakatów w Warszawie, o konstytucji bez Boga, in vitro i granicach w sztuce. - Nie uciekamy od palących problemów ale chcemy odpowiadać na pytania, które pojawiają się na styku wiary, nauki i kultury - mówi kardynał Kazimierz Nycz, zapowiadając kolejne debaty Dziedzińca Dialogu, który we Włoszech nazywany jest Dziedzińcem Pogan.

Tomasz Gołąb

|

GOSC.PL

dodane 05.10.2015 12:11
0

Dziedziniec Dialogu jest kontynuacją inicjatywy Benedykta XVI. Podobne wydarzenia miały miejsce na całym świecie. Pierwsza warszawska edycja Dziedzińca Dialogu odbyła się w 2013 roku. W kwietniu br. nastąpiło uroczyste otwarcie tegorocznego Dziedzińca Dialogu, w którym uczestniczył ks. kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, a dyskutowali m.in. Magdalena Środa, Marek Jurek, Adam Michnik, Andrzej Zoll oraz Jacek Hołówka.

7 października o 12.00 debatę "Bogowie…? Naukowcy wobec wyzwań bioetyki" w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 poprowadzi Tomasz Rożek, publicysta "Gościa Niedzielnego". "Dziś granicę między wiarą a niewiarą coraz częściej testuje się w laboratoriach biologicznych. To właśnie w nich, na całym świecie nieustannie przesuwamy granice tego, co możliwe. Zaczęliśmy tworzyć fragmenty żywych komórek i całe organizmy, które nigdy nie zaistniały w procesie ewolucji. Pojawiają się już próby konstruowania hybryd zwierzęcoludzkich. O ile wielu fizyków otwarcie przyznaje się do wiary w Boga, o tyle większość biologów uważa się za niewierzących. To pośród nich coraz silniejszy staje się nurt „nowego ateizmu”, który zdobywa kolejnych zwolenników i przenika do kultury masowej. Czy naukowcy zapragnęli dziś zająć pozycję, którą zajmuje Bóg-Stwórca?" - zastanawiają się organizatorzy debaty, w której wezmą udział m.in. filozof przyrody, prof. Gennaro Auletta Włoski, filozof i bioetyk s.prof. Barbara Chyrowicz SSpS, członek Papieskiej Akademii Nauk prof. Rafael Vicuña z Chile oraz genetycy: prof. Paweł Golik Genetyk i prof. Piotr Stępień.

Druga debata odbędzie się 7 października o godz. 18 w Muzeum Narodowym. W dyskusji "Czy artysta ma swojego Pana? Granice wolności w sztuce” wezmą udział: Swietłana Aleksiejewicz - białoruska pisarka i dziennikarka, James MacMillan Szkocki - kompozytor i dyrygent, jeden z najsłynniejszych twórców współczesnej muzyki religijnej, Zbigniew Libera - polski artysta plastyk, autor instalacji, fotografik, performer, twórca projektu „Lego. Obóz koncentracyjny”, Joanna Szczepkowska - aktorka teatralna i telewizyjna, pisarka, były prezes Związku Artystów Scen Polskich oraz prof. Krzysztof Koehler - oeta, krytyk literacki oraz eseista, profesor UJ oraz UKSW, były dyrektor TVP Kultura.

Trzecia debata odbędzie się 8 października o 12 w Sali Kolumnowej Sejmu. Prof. Zbigniew Mikołejko - filozof i historyk religii, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, prof. John Milbank - przedstawiciel radykalnej ortodoksji, teolog anglikański, filozof, wykładowca na University of Nottingham, prof. Jadwiga Staniszkis Polska - socjolog, autorka m. in. „Antropologia władzy. Między Traktatem Lizbońskim a kryzysem”, prof. Andrzej Rzepliński - prawnik, prezes Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej oraz dr Michał Łuczewski - socjolog, zastępca dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego będą zastanawiać się, jakie są granice świeckiego państwa i autonomii wspólnot religijnych.

Dziedzińcowi będą towarzyszyć także inne wydarzenia. Szczegóły na www.dziedziniecdialogu.pl.

2 / 2
oceń artykuł Pobieranie..