Nowy numer 13/2024 Archiwum

Przeciw przemocy w imię religii

Pod hasłem "Chrześcijanie i Muzułmanie: razem wobec przemocy popełnianej w imię religii" obchodzony będzie 26 stycznia XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Spotkanie odbędzie się w domu parafialnym przy praskiej katedrze.

"Chrześcijanie i Muzułmanie: razem wobec przemocy popełnianej w imię religii" - to hasło obchodzonego 26 stycznia XVI Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Uroczystości, oprócz Warszawy, organizowane są również w Krakowie i Katowicach.

Centralne międzyreligijne spotkanie współorganizowane przez Konferencję Episkopatu Polski Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów odbędzie się w domu parafialnym przy katedrze św. Floriana na Pradze. Organizowane tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

Spotkanie rozpocznie się od zawiązania wspólnoty przy muzyce orientu, o godz. 16. 

Przedstawiciele dwóch religii odczytają przesłanie do wiernych i wezmą udział w dwugłosie chrześcijańsko-muzułmańskim na temat aktów przemocy, dyskryminacji i terroru, które dokonują się na tle religijnym. Głos zabierze ks. dr Jacek Uchan z Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku oraz Bogusław R. Zagórski z Collegium Civitas i Instytutu Ibn Chalduna.

XVI Dzień Islamu będzie się również odbywał w kontekście niedawno obchodzonej 50. rocznicy soborowej deklaracji „Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.

Międzyreligijne spotkanie będzie też okazją do modlitwy i lektury fragmentów świętych ksiąg: Biblii i Koranu, dotyczących przeciwstawiania się przemocy popełnianej w imię religii. Spotkaniu będzie przewodzić, podobnie jak w latach ubiegłych, bp Romuald Kamiński – przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

Spotkanie zakończy się muzułmańską modlitwą spontaniczną oraz modlitwą wiernych z odmówieniem "Ojcze Nasz". Uczestnicy przekażą sobie znak pokoju.

Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na agapę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy