Nowy numer 13/2024 Archiwum

Niepełnosprawnik w nowszej wersji

Niepelnosprawnik.pl - pod tym adresem działa w sieci nowa, przejrzysta wyszukiwarka miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.

- Dzięki niej, zanim opuszczą dom, będą mogli zaplanować wyjście - wyjaśnia Piotr Todys, szef Fundacji TUS, która wymyśliła "Niepełnosprawnik".

To takie miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnościami - z niepełnosprawnością ruchową, słuchu lub wzroku - mogą znaleźć dla siebie dostępne miejsca, tzn. takie, do których mogą wejść i skorzystać z usług.

- W "Niepełnosprawniku" znajduje się wszystko, co niezbędne do życia - sklep spożywczy, kino, kawiarnia, pralnia, krawiec, sklep z rybkami, biblioteka, urząd dzielnicy czy gminy - przeróżne miejsca - powiedział Todys.

Jak dodał, dzięki "Niepełnosprawnikowi" wiele osób, zanim wyjdzie z domu, będzie mogło przygotować się do tego.

- Jednak 99 proc. miejsc użyteczności publicznej w Polsce jest niedostępnych i informacja, co jest dostępne, jest dla tej grupy osób podstawowa - dodał. W wyszukiwarce jest 12 tys. obiektów, nie tylko z Warszawy. Są w nim także informacje o tym, gdzie znaleźć pomoc medyczną. Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa.

"Niepełnosprawnik" jest przejrzysty i ma formę minimalną. Po wpisaniu adresu niepelnosprawnik.pl - poza nazwą wyszukiwarki - pojawia się jedynie okienko, gdzie należy wpisać szukany obiekt.

Po jego wpisaniu użytkownik otrzymuje podstawowe informacje - nazwę, dane adresowe i czytelne piktogramy, które od razu określają, czy miejsce jest dostępne dla osoby z konkretną niepełnosprawnością.

Jeśli ktoś nie jest pewny, co oznacza piktogram, po najechaniu na niego kursorem, otrzymuje informację tekstową, jak go rozumieć. Jeśli chce poznać szczegóły musi kliknąć w odnośnik.

"Niepełnosprawnik" obsługuje literówki, synonimy i radzi sobie z zaawansowaną składnią. Jest zgodny z unijnymi standardami dostępności cyfrowej WCAG 2.0.

- Ta wyszukiwarka jest w tak dostępnej formie, jak to tylko możliwe. Z jednej strony jest dostępna dla osób niewidomych, niedowidzących, niepełnosprawnych ruchowo, a z drugiej - dostępna nie tylko na komputerze czy laptopie, ale też na tablecie i telefonie - powiedział PAP Grzegorz Wolański, który współtworzył nowy "Niepełnosprawnik".

"Niepełnosprawnik" działa od 2007 r. Początkowo opisywał obiekty użyteczności publicznej, tj. urzędy, kina, teatry, sklepy, szkoły czy salony fryzjerskie, tylko w Śródmieściu.

Według ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego w Polsce mieszka około 5,5 mln osób niepełnosprawnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy