Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jezu, czemu się smucisz?

Zastanawia się ks. Stanisław Popis i parafianie, którzy odwiedzają jego kancelarię. Kolekcję przejmujących rzeźb Jezusa Frasobliwego, które od kilkunastu lat zbiera proboszcz parafii św. Hieronima ze Starej Miłosnej można zobaczyć także w Dobrym Miejscu.

Nietypowa to kancelaria. Kilkadziesiąt ludowych figurek Jezusa Frasobliwego ustawionych na regałach i ściennych półeczkach robi wrażenie. Są większe, mniejsze, chude, jakby z ostatniej szczapy drewna zrobione i z góralską wyobraźnią. Każda smutnie pochylona, zadumana, z ręką podpierającą głowę.

- W pierwszej chwili chciałam podejść do każdej figurki i spojrzeć Jezusowi w oczy. Zapytać Go o ten smutek… - wspomina wizytę w kancelarii ks. Stanisława Popisa, proboszcza parafii św. Hieronima w Starej Miłosnej, Ewa Stolarz, parafianka z sąsiedniej parafii.

Nie ona jedna. Prywatna kolekcja ludowych rzeźb z Podhala porusza. Tak bardzo, że pani Ewa zachęciła duchownego, by pokazał ją szerszej publiczności.

W wystawienniczych gablotach Galerii Krużganek w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce, gdzie do 29 marca można oglądać wystawę "Jezus Frasobliwy”, każdej figurce można przyjrzeć się z bliska. Ta sama biblijna historia, wyrzeźbiona rękami ludowych artystów za każdym razem opowiedziana jest inaczej.

- Jedna figurka szczególnie przyciągnęła moją uwagę. Był to Jezus ze związanymi rękami. Trwał w zadumie, ale w odróżnieniu od innych rzeźb, miał podniesioną głowę, zmrużone lekko oczy i patrzył daleko przed siebie - wspomina Ewa Stolarz, inicjatorka wystawy.

Ks. Stanisław Popis nie pamięta dokładnie, jak zrodziła się jego nietypowa pasja. Za każdym razem, gdy jechał na ukochane Podhale, po prostu przywoził rzeźbiarską pamiątkę. Dlaczego akurat taką? - Coś mnie w tych rzeźbach poruszało. Myślę, że odkryłem jakiś rodzaj powołania - mówi.

Rzeźbami Jezusa Frasobliwego zapełnia kancelarię od kilkunastu lat. Z czasem figurki zaczęli przynosić mu także przyjaciele. Nie ma swojej ulubionej, bo od każdej zafrasowanej twarzy, niczym echo odbija się jedno wezwanie: zadumaj się!

- One wzywają do zastanowienie się nad swoim życiem, zatrzymania się. Szczególnie teraz, w Wielkim Poście to zaproszenie do rewizji: co ze swojego życia wyrzucić, a co umocnić. Bo Jezus zasmucił się także nade mną i życiem każdego człowieka. On cały czas nas szuka. Pytanie, czy ja potrafię odczytać Jego obecność i troskę - mówi proboszcz.

Frasobliwemu Jezusowi poleca budowę świątyni, która od ubiegłego roku udostępniona jest dla parafian. I parafian, którym będzie głosił wielkopostne kazania.

- Wiele osób traktuje Wielki Post jak dietę, która kończy się wraz z Wielkanocą. Tymczasem to mocne, 40-dniowe rekolekcje, które mają wciągnąć nas dalej. Warto pomyśleć nad takimi zmianami w swoim życiu, które można kontynuować przez cały następny rok - tłumaczy.

I dodaje: Skoro nic nie dzieje się bez przyczyny, może właśnie ta wystawa rzeźb okaże się dla kogoś inspiracją…

Do 29 marca wystawę "Jezus Frasobliwy” można oglądać codziennie od godz. 8 do 20 w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce (Warszawa, ul. Dewajtis 3). Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy