Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pozytywny klimat dla muzeum w Ossowie

- Bitwa Warszawska to sukces na skalę światową, który zasługuje na godne upamiętnienie - mówią władze Wołomina. I proszą o pomoc w budowie nowoczesnego muzeum rząd.

Kilkadziesiąt tysięcy pasjonatów historii co roku przyjeżdża do Ossowa 15 sierpnia na inscenizację bitwy, która przed inwazją bolszewików ocaliła nie tylko Warszawę, ale i całą Europę. Już niedługo gości do Ossowa przyjeżdżać może jeszcze więcej. W 2020 r. w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej na błoniach Ossowa powstanie nowoczesne muzeum z terenem rekraacyjnym, które rocznie przyciągnie ponad 100 tys. osób.

- Bitwa Warszawska to wielkie narodowe wydarzenie i wymaga godnego upamiętnienia. Dlatego zwróciliśmy się do prezydenta RP o objęcie patronatem rocznicowych uroczystości i rządowe wsparcie dla powstającej placówki - mówi Bartłomiej Rajchert z Samorządowej Instytucji Kultury "Park Kulturowy - Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. I dodaje: To wydarzenie historyczne to nie tylko sprawa naszej gminy, ale i całej Polski, dzięki dofinansowaniu jest szansa, że placówka powstanie nawet w ciągu dwóch lat.

Koncepcja powstającego muzeum została przedstawiona 12 marca w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego podczas konferencji "Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku - pamięć i zobowiązanie”. Gmach muzeum o powierzchni 1,5 tys. metrów kwadratowych powstanie na polach Ossowa.

Na konferencji gościł wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz '15). Zauważył, że obecnie jest w Polsce pozytywny klimat dla powstawania takich projektów jak muzeum w Ossowie. - Chciałbym aby w Polsce otworzył się nowy rozdział budowania pamięci historycznej, w której więcej miejsca będziemy poświęcać największym sukcesom Polski i Polaków - podkreślił.

Tyszka przekonywał, że Bitwa Warszawska powinna być koroną polityki historycznej. - Była sukcesem na skalę światową i stanowi przykład do wpajania młodym dumy z dziejów Polski - mówił.

Mimo upływu wielu lat wojna 1920 r. wciąż nie jest do końca poznana. W zbieraniu i opracowywaniu historycznych materiałów oraz w przygotowaniu projektu ekspozycji zaangażowani będą naukowcy i eksperci związani ze Stowarzyszeniem Naukowo-Badawczym Instytutu Historycznego "Bitwa Warszawska 1920".

- Muzeum będzie w nowoczesny sposób dokumentować całość działań wojennych wojny polsko-rosyjskie, która toczyła się w latach 1919-1920. Jedną z jej zwycięskich bitew była właśnie Bitwa Warszawska rozegrana na polach Ossowa w 1920 r., ale chcemy pokazać także inne ważne miejsca - wyjaśnia B. Rajchert.

Pasjonatów historii, szkolne wycieczki oraz całe rodziny ma przyciągnąć nie tylko dobrze udokumentowane wydarzenie, ale także rekreacyjne otoczenie. W Ossowie powstanie Park Historyczno-Militarny na terenie którego znajdą się m.in. strzelnice, parki linowe, ścianki wspinaczkowe, trasy terenowe dla różnej kategorii pojazdów, przestrzenie do organizacji inscenizacji i rekonstrukcji militarnych oraz miejsca biwakowe i baza noclegowa.

Całość inwestycji to koszt ponad 20 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy