Nowy numer 13/2024 Archiwum

Przyjdźcie damy i rycerze

Pokazy walk z udziałem wojowników konnych, warsztaty kaligraficzne, bicie monet i degustacja potraw średniowiecznej kuchni to niektóre z atrakcji czekających na gości Pikniku Średniowiecznego, który odbędzie się w sobotę w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego.

Piknik jest organizowany przez Muzeum Wojska Polskiego wspólnie z Muzeum Historii Polski i Państwowym Muzeum Archeologicznym.

Weźmie w nim udział wielu rekonstruktorów, którzy przybliżą gościom Pikniku różne aspekty średniowiecznego życia. Będzie można zobaczyć ówczesny obóz wojowników, obejrzeć pokazy walk z udziałem wojowników konnych czy postrzelać z łuku do tarczy pod okiem dwukrotnego mistrza świata w łucznictwie konnym Norberta Kopczyńskiego.

Przygotowano również liczne zabawy i konkursy m.in. przeciąganie liny, ścinanie mieczem główek kapusty czy przechodzenie przez włócznie. Zaplanowano także możliwość przymierzania ówczesnych pancerzy. Wśród atrakcji będą też warsztaty kaligraficzne, bicie monet, pokazy dawnego garncarstwa i zielarstwa oraz możliwość skosztowania potraw średniowiecznej kuchni.

Jak zapowiada Małgorzata Krasna-Korycińska z Archeo-conceptu wszystko będzie oczywiście zorganizowane w realiach wczesnego średniowiecza, które będzie rekonstruowane z ówczesną scenografią.

- Na stanowisku przetwórstwa zbożowego pokażemy jak wtedy robiono mąkę i kaszę oraz zaprezentujemy potrawy, które były z nich wykonywane. W części garncarskiej oprócz koła garncarskiego goście będą mogli spróbować swoich sił w innej ówczesnej metodzie tzw. taśmowej - opowiada.

Na stanowisku piwowarskim przybliżona zostanie technologia robienia piwa.

- Nie będzie co prawda degustacji piwa alkoholowego, bo jego przygotowanie jest niemożliwe w ciągu jednego dnia. Ale będzie można spróbować polewki piwnej, czyli zupy z dodatkiem piwa, praktycznie jednak bezalkoholowej. Będzie można również sprawdzić się w ówczesnej technice robienia fresków na wapiennych płytach - mówi Krasna-Korycińska.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy