Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Noc pełnych muzeów

Gdy 13 lat temu Warszawa rozpoczynała przygodę z Nocą Muzeów, uczestniczyło w niej 11 placówek i były to wyłącznie muzea. W tym roku w odwiedziny zaprasza ponad 250 instytucji.

Stacja Warszawskich Filtrów, selfie z Chopinem, statek Loewentin, Pomarańczarka Gierymskiego - to tylko garstka przykładów tego, co można zobaczyć, zwiedzić, zrobić podczas warszawskiej edycji Nocy Muzeów. Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską, jednak w Polsce - inaczej niż w pozostałych krajach Europy - biorą w niej udział nie tylko placówki związane z kulturą.

W otwartym niedawno Centrum Pieniądza NBP można będzie się przekonać, ile waży sztabka złota, a w Sądzie Okręgowym przy Al. Solidarności 127 zobaczyć inscenizowaną rozprawę z procesu karnego kieszonkowców z warszawskiej Pragi w latach 30.

W Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego (róg ul. Książęcej i Kruczkowskiego) odbędzie się spacer po Elizeum, podziemnej ceglanej rotundzie usytuowanej w stoku Skarpy Wiślanej, wybudowanej w latach 1776-1778 dla Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta, według projektu Szymona Bogumiła Zuga.

W Ministerstwie Edukacji Narodowej w al. Szucha 25 zaplanowano pokazy grup rekonstrukcyjnych z czasów II wojny światowej, kiedy siedzibę ministerstwa zajmował Urząd Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego, a w Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy - zwiedzanie Zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania, Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz sali sztabowej.

Noc pełnych muzeów   Wszystkie muzealne linie autobusowe rozpoczynają swoją trasę na pl. Defilad Tomasz Gołąb /Foto Gość W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej obejrzeć będzie można bezcenny zbiór drzeworytów Albrechta Dürera z lat 1498-1511 (Apokalipsa, Żywot Marii i Pasja), oprawionych razem, tworzących jedną księgę, a w Centrum Myśli Jana Pawła II posłuchać koncertu Kołysanek słynnego chóru CMJPII, a także wziąć udział w warsztacie robienia latawców, szydełkowania, czy tańców z lat 20. 

Przy Świątyni Opatrzności Bożej czeka nas od 19.00 do 1.00 w nocy wirtualna wycieczka po muzeum: pracownicy pokażą i opowiedzą o eksponatach, zdjęciach i filmach, które w przyszłości znajdą się na ekspozycji głównej muzeum, a w kościele św. Krzyża - wystawa o dziejach świętokrzyskiej świątyni i wykład o sercu Fryderyka Chopina, które spoczywa w jednym z filarów kościoła.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy