Nowy numer 13/2024 Archiwum

Radiowa parafia

Kto Radia Warszawa słucha, ten karmi ducha - mówią żartobliwie słuchacze. Praska rozgłośnia ewangelizuje już od 25 lat. Tygodniowo słucha jej ok. 300 tys. osób.

W przestronnym holu Radia Warszawa wisi obraz z wizerunkiem patrona radiostacji i mediów katolickich diecezji warszawsko-praskiej - bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Przy nim zainstalowane są relikwie.

- W tym budynku zapoczątkował swoją działalność wydawniczą. Jestem przekonany, że gdyby żył, stworzyłby także radio - uważa ks. Grzegorz Walkiewicz, dyrektor katolickiej rozgłośni.

Do błogosławionego kapłana ma szczególne nabożeństwo. To jego wstawiennictwu zawdzięcza rozwój radiostacji.

- Kiedy przejmowałem pieczę nad radiem 2009 r. słuchalność wynosiła 0,2 proc., obecnie sięga do 1,5 proc. Można śmiało powiedzieć, że jesteśmy największą parafią w Warszawie. Tygodniowo słucha nas ok. 300 tys. osób, a dzięki obecności w internecie także polonia w Wielkiej Brytanii, USA czy Szwecji - cieszy się dyrektor.

Pierwszy radiowy sygnał poszedł w eter 1 października 1991 r. z parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Miedzeszynie. Pięć lat później rozgłośnia przeniosła się na ul. Floriańską i przekształciła w diecezjalne radio.

Dziś sygnał radiowy Radia Warszawa słychać w promieniu 80 km od Warszawy, a audycje radiowe emitowane są także w 15 lokalnych stacjach w całej Polsce.

Z garstki pasjonatów skupionych wokół ks. Tadeusza Łakomca, wyrósł ok. 50 osobowy zespół redakcyjny, dziennikarzy, współpracowników i wolontariuszy.

- Udało nam się stworzyć nowoczesne, lokalne radio przede wszystkim o profilu ewangelizacyjnym. Słuchają nas zarówno 25-latkowie, jak i osoby dojrzałe - mówi ks. Mariusz Wedziuk, dyrektor programowy radia.

Słuchacze mają do wyboru tygodniowo 61 audycji. Wiele z nich jak na przykład "Ewangeliarz” czy "Katechizm na warsztat” porusza sprawy wiary. Średnio co godzinę emitowane jest także "Dobre Słowo” - krótkie wypowiedzi papieża Franciszka, św. Jana Pawła II czy abp Henryka Hosera, a od czasu kanonizacji także św. m. Teresy z Kalkuty.

- Wiele osób w tym zapędzonym świecie, przez nasze radio ma kontakt z duchowością. Na przykład transmitowane przez nas Msze św. słuchają w korkach… biznesmeni. Nie zastępujemy ambony, ale pomagamy zrozumieć jej treść - mówi ks. G. Walkiewicz. I dodaje: Fenomenem są radiowe rekolekcje ignacjańskie, w których w tym roku uczestniczyło ok. 300 osób.

Więcej o jubileuszu Radia Warszawa można przeczytać w bieżącym numerze warszawskiego "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy