Nowy numer 17/2024 Archiwum

Stołeczni strażnicy z nagrodą "Ubi Caritas"

W Teatrze Kamienica rozdano doroczne nagrody za wrażliwość wobec ubogich i pomoc.

Otwierając galę, ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska podkreślił, że powinniśmy pamiętać o tych, którzy doświadczają wojny, głodu i poniżenia - o Syryjczykach walczących o przetrwanie w Aleppo, o uchodźcach, przebywających w obozach w Libanie, Jordanii, Turcji czy w Europie. Dodał, że pamiętamy również o naszych sąsiadach na Ukrainie. "Nie wystarczy mówić o miłosierdziu, trzeba je czynić!" - podkreślił. Zapewnił, że w żadnym wypadku nie można dystansować się od uchodźców, ale należy traktować ich z godnością i mają oni prawo do ubiegania się o bezpieczne miejsce dla siebie.

Ks. Subocz poinformował, że Caritas Polska jest w przededniu uruchomienia programu pomocy rodzinom z Syrii w Aleppo i tym przebywającym w Libanie. Program, noszący tytuł: "Rodzina Rodzinie", polegać będzie na pomocy duchowej i materialnej ze strony polskich rodzin, parafii czy zgromadzeń zakonnych, rodzinom syryjskim przebywających w Libanie. "Głęboko wierzę, że polskie społeczeństwo aktywnie włączy się w ten program, a będzie to nasz czyn miłosierdzia w jubileuszowym Roku Miłosierdzia" - dodał.

Następnie rozdane zostały nagrody przyznawane za wrażliwość na potrzeby osób ubogich i potrzebujących. Oprócz katolickiej Caritas, swoje nagrody wręczyły także bratnie, charytatywne organizacje ekumeniczne – prawosławna Eleos i ewangelicka Diakonia.

Nagrody "Ubi Caritas" w formie dyplomów i statuetek Świętej Siostry Faustyny zostały przyznane w kategoriach: Darczyńca, Świadectwo i Współpraca.

W kategorii Darczyńca, główną nagrodę otrzymała Piekarnia Kania, prowadzona przez Krystynę i Mariana Tenderendów, nominowanych przez Caritas diecezji sandomierskiej. Piekarnia ta od 1997 r. oferuje swe pieczywo dla ubogich. W kategorii Świadectwo główna nagroda została przyznana Marii Szybszak z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i Annie Hajduk z diecezji sosnowieckiej. A w kategorii Współpraca główna nagroda trafiła do rąk Adama Niemkiewicza z diecezji gdańskiej, działacza ZHR, który od 20 lat wspiera liczne akcje charytatywne we współpracy z Caritas.

Z kolei nagrodę "Ubi Caritas" dyrektora Caritas Polska otrzymała Elżbieta Jaworowicz wraz z zespołem programu "Sprawa dla Reportera" za "walkę o los osób pokrzywdzonych, dotkniętych niesprawiedliwością i ubóstwem", Stołeczna Straż Miejska za pomoc bezdomnym oraz Maria Pawłowska z Agencji Rynku Rolnego za pomoc żywnościową udzielaną ok. 3 mln najuboższych Polaków.

W imieniu prawosławnej "Eleos" nagrody "Dłonie Miłosierdzia" wręczał ks. Ireneusz Sawicki. Otrzymali ją arcybiskup wrocławsko-szczeciński Jeremiasz oraz Maciej Żywno, były wojewoda podlaski i wicemarszałek tego województwa.

Bp Ryszard Bogusz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, wręczył nagrodę Miłosiernego Samarytanina Ewie i Adamowi Jaszkowicom, właścicielom zakładu drobiarskiego, za wieloletnią pomoc świadczoną najuboższym poprzez struktury Diakonii.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego nagrodę im. Biskupa Jana Niewieczerzała przekazała Alinie Burtmajer, Zuzie Pelczarskiej i Elżbiecie Baum za pracę charytatywną na terenie warszawskiej parafii tego Kościoła.

Obecny na sali min. Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, uhonorował Caritas Polska medalem Janusza Korczaka, przyznawanym za "walkę o godność dzieci". Podziękował Caritas za olbrzymie zaangażowanie Caritas Polska i Caritas diecezjalnym na tym polu, realizowane poprzez różnorodne programy, m. in. "Skrzydła", "Tornistry pełne uśmiechów", "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" oraz inne.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy