Nowy numer 13/2024 Archiwum

Premier Szydło i prof. Chazan ze statuetką "Prawda-Krzyż-Wyzwolenie"

Uroczysta gala "Prawda-Krzyż-Wyzwolenie", upamiętniająca dzieło i postać ks. Franciszka Blachnickiego, odbyła się w Ministerstwie Rozwoju. Podczas spotkania zostały przyznane statuetki dla osób, które w znaczący sposób realizują idee założyciela oazy. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. premier Beata Szydło i prof. Bogdan Chazan.

Otwierając galę, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów minister Henryk Kowalczyk podkreślił, że "powinno być czymś normalnym, że tego typu gale odbywają się w rządowych gmachach". - Instytucje rządowe służą dobru, a Ruch Światło-Życie jest samym dobrem - wyjaśnił minister. Obecność w instytucji rządowej nazwał swoistym "spłacaniem długu zaciągniętego u ks. Blachnickiego".

Do uczestników gali wystosował list Andrzej Duda. W imieniu prezydenta odczytał go Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Europarlamentarzysta Marek Jurek zwrócił uwagę, że oaza jako ruch chrześcijański na skalę Europy była absolutnym fenomenem. - Czegoś takiego od Łaby po Władywostok nie było - tego wielkiego domu dla młodych, w którym mogli się formować, budować wspólnotę i uczyć się odpowiedzialności - mówił. Dodał, że w dobie "kontrkultury śmierci i dyktatury relatywizmu" ważne jest przekazywanie dziedzictwa ks. Blachnickiego młodemu pokoleniu.

Sylwetkę ks. Blachnickiego zaprezentował Robert Derewenda, dyrektor Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego. Dyrektor zwrócił uwagę na wpływ ks. Blachnickiego i jego Ruchu Światło-Życie na dekomunizację Polski i Europy. - Ten pierwiastek wolności zawsze w nas był, ale niewątpliwie dużą rolę w walce o wolność odegrały Kościół i ruch oazowy ks. Blachnickiego - mówił.

Podczas gali po raz pierwszy wręczone zostały statuetki "Prawda-Krzyż-Wyzwolenie”. - "Prawda-Krzyż-Wyzwolenie” to wielki program odnowy moralnej nie tylko jednostki, wspólnot, ale i całego narodu. To zadanie dla każdego z nas - powiedział dr Wojciech Terlikowski. Zaznaczył jednocześnie, że "nie jest to program jakiejś konkretnej partii politycznej, systemu gospodarczego, ale dotyczy podstawowego prawa, jakim jest godność człowieka".

Wśród laureatów byli: premier Beata Szydło, nagrodzona "za wprowadzenie w życie narodu katolickiej nauki społecznej Kościoła, zwłaszcza w zakresie wspierania rodzin", Radio Maryja - za "wieloletnie wspieranie idei Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i propagowanie Ruchu Światło-Życie wraz z Domowym Kościołem", Fundacja "Orszak Trzech Króli" - za "wypromowanie rodzinnej i wspólnotowej tradycji świętowania", prof. Bogdan Chazan - za "niezłomną obronę życia nienarodzonych", bp Adam Wodarczyk - za "zaangażowanie w proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego", grupa "Odwaga” - za "pomoc duchową i terapeutyczną osobom o niechcianych skłonnościach seksualnych oraz ich rodzinom", ks. Jarosław Gąsiorek - za "przeszczepienie idei ks. Blachnickiego na Ukrainę, Artur Kołaczek" - za "inicjatywy ewangelizacyjne (Samochodowa Randka Małżeńska, Nawigacja w rodzinie oraz Wirtualna Choinka)", Dorota Seweryn - za "niestrudzone świadectwo o życiu i działalności ks. Blachnickiego".

W imieniu premier Szydło statuetkę odebrał minister Kowalczyk. Odbierając statuetkę, prof. Chazan nie krył wzruszenia. - Przyjmuję ją w intencji młodych lekarzy, bo w Polsce lekarze, którzy chcą być wierni chrześcijańskim wartościom, są wyrzucani z pracy - mówił.

Wizję nowego Centrum Ruchu Światło-Życie, jako miejsca ewangelizacji i promocji ruchu, przedstawił ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie. Galę uświetnił występ zespołu New Life'M.

Wcześniej w Sejmie odbyło się sympozjum "Ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987) - wychowawca wolnych ludzi", poświęcone inicjatorowi Ruchu Światło-Życie. Okazją do zaprezentowania nauczania ks. Blachnickiego jest przypadająca w tym roku 30. rocznica jego śmierci.

Organizatorami obchodów 30. rocznicy śmierci ks. Blachnickiego są Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Ruch Światło-Życie oraz Instytut im. ks. Franciszka Blachnickiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy