Nowy numer 13/2024 Archiwum

W 12. rocznicę śmierci JPII powraca pytanie o źródło pokoju w świecie

"Chcecie zachować pokój? Pamiętajcie o człowieku" - to hasło, które będzie towarzyszyć obchodom 12. rocznicy śmierci Jana Pawła II. 2 kwietnia mieszkańcy stolicy spotkają się na pl. Piłsudskiego.

Znicze, modlitwa i zasłuchanie. Setki mieszkańców stolicy, jak co roku przyjdą 2 kwietnia - w rocznicę śmierci na Jana Pawła II - na pl. Piłsudskiego.

- To doskonała okazja, by opowiadać o papieżu i przypominać aktualność jego słów - mówi Norbert Szczepański z Centrum Myśli Jana Pawła II, organizatora miejskich obchodów.

Tegoroczne spotkanie na pl. Piłsudskiego koncentrować się będzie wokół papieskiego przesłania o solidarności.

- "Solidarność” to słowo, którego potrzebujemy dzisiaj. Pomoże nam ona przezwyciężyć podziały rodzinne, powstałe na gruncie państwowym i międzynarodowym - wyjaśnia R. Szczepański. I dodaje: - Żyjemy w świecie naznaczonym konfliktami. W tym czasie szczególnie mocno powracają pytania o solidarność, godność człowieka, współczucie i wrażliwość na potrzeby drugiego. Pojawia się także, być może najważniejsze, pytanie o to, gdzie szukać źródeł pokoju. Te poszukiwania widać bardzo wyraźnie w dyskusji na temat uchodźców, jakiej jesteśmy obecnie świadkami.

Obchody 12. rocznicy śmierci Jana Pawła II rozpoczną się o godz. 21. W godzinie odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca - tradycyjnie już - zabrzmi utwór "Cisza”. Z głośników będzie wydobywać się przesłanie Jana Pawła II. Przywołane zostaną słowa Jana Pawła II, skierowane do przedstawicieli władz państwowych, wygłoszone na Zamku Królewskim w Warszawie podczas III pielgrzymki do Polski w 1987 r.: "Jeśli chcecie zachować pokój, pamiętajcie o człowieku. Pamiętajcie o jego prawach, które są niezbywalne, bo wynikają z samego człowieczeństwa każdej ludzkiej osoby. Pamiętajcie między innymi o jego prawie do wolności religijnej, stowarzyszania się i wypowiadania swoich poglądów. Pamiętajcie o jego godności, w której muszą się spotykać poczynania wszystkich społeczeństw i społeczności. Wtedy bowiem wszystkie one: społeczności, społeczeństwa, narody, państwa żyją pełnym, autentycznie ludzkim życiem, kiedy godność człowieka, każdego człowieka, nie przestaje ukierunkowywać od samych podstaw ich bytowania i działalności. Wszelkie naruszenie i nieposzanowanie praw człowieka stanowi zagrożenie dla pokoju”.

W kolejnych miastach na trasie swojej pielgrzymki Jana Paweł II często wracał do tematu godności człowieka, wrażliwości na drugiego oraz solidarności. To podczas tej wizyty padły w Gdańsku historyczne  słowa Jana Pawła II: "Jeden drugiego brzemiona noście - to zwięzłe zdanie Apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy - jeden przeciw drugiemu. Jedni - przeciw drugim. I nigdy "brzemię" dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności. Nie może być program walki ponad programem solidarności. Inaczej - rosną zbyt ciężkie brzemiona. (...) Gorzej jeszcze, gdy mówi się: naprzód walka - (...) to bardzo łatwo drugi czy drudzy pozostają na "polu społecznym" przede wszystkim jako wrogowie. Jako ci, których trzeba zwalczyć, których trzeba zniszczyć. Nie jako ci, z którymi trzeba szukać porozumienia, z którymi wspólnie należy obmyślać, jak dźwigać brzemiona”.

Na scenie wystąpi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Chóru będzie można także posłuchać o godz. 15 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Ulotki przypominające o haśle 12. rocznicy śmierci papieża rozdawać będą stypendyści Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia, chórzyści i wolontariusze Światowych Dni Młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy