Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jaki jest młody Kościół w stolicy?

Archidiecezja warszawska zakończyła ankietę przed synodem biskupów o młodzieży. Co wiemy o młodym Kościele ?

Do Konferencji Episkopatu Polski wpłynęły już ankiety, które na prośbę papieża Franciszka wypełnili młodzi i ich duszpasterze w każdej diecezji.

Młodzi w wieku 16-29 lat to niemal 1/3 katolików (ok. 450 tys. osób) archidiecezji warszawskiej, ale maksymalnie 20 proc. z nich regularnie uczestniczy co tydzień w niedzielnej Mszy św.  

Młodzi coraz później decydują się na małżeństwo. Sakramentalny związek zawierają mężczyźni średnio w wieku 30 lat, kobiety - 28. W ciągu ostatnich pięciu lat do seminarium wstępowali mężczyźni o średniej wieku - 25 lat. - Tymczasem wielu z obecnych księży w tym wieku rozpoczynało już pracę w kapłaństwie - zauważa ks. Tomasz Zaperty, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Po Światowych Dniach Młodzieży duszpasterstwa i wspólnoty kościelne bardzo się ożywiły. - Jest grupa młodych, która chce się angażować - zwraca uwagę ks. T. Zaperty. - To, co jest nowym zjawiskiem w warszawskim Kościele to parafialny wolontariat, w który po ŚDM angażują się młodzi, ale również większe zainteresowanie Światowymi Dniami Młodzieży, jako jednej z wielu dróg duszpasterstwa - dodaje diecezjalny duszpasterz.

Natomiast z ogólnopolskich inicjatyw największą popularnością cieszą się: Lednica, Przystanek Jezus i spotkania organizowane przez Wspólnotę z Taize. Młodzież angażuje się też w pozakościelne zrzeszenia: harcerstwo, Skautów Europy i ruchy o charakterze patriotycznym i narodowym. Nowym zjawiskiem jest też zaangażowanie młodych w inicjatywy o charakterze sportowym - np. udział w różnych maratonach.

Ankieta zawierała trzy grupy pytań: 15 pytań, które miały zbadać sytuację młodzieży w każdej diecezji, czyli gdzie ich spotykamy, gdzie jest ich najwięcej i jaki mamy z nimi kontakt. Pytania dotyczyły ich środowisk życia, a więc parafii, rodzin i społeczności, jakie tworzą. Poruszała także temat różnych rodzajów duszpasterstwa młodzieży, o wydarzeniach, które ich gromadzą, angażują i dlaczego. Drugą grupą były pytania skierowane do duszpasterzy i młodych na poszczególnych kontynentach, w tym także do młodych z Europy.

Trzecia grupa dotyczyła wybranych projektów duszpasterskich. Ankietę wypełniali młodzi i duszpasterze w poszczególnych dekanatach. Część z nich dotyczyła powołania i adresowana była do seminarzystów. Odpowiedzi udzielały także poszczególne duszpasterstwa. W sumie przeanalizowanych została 40 ankiet, z których powstał jeden zbiorczy dokument, pokazujący sytuację młodych w całej archidiecezji warszawskiej.

Czego od Kościoła oczekują młodzi? Czytelnego autorytetu, jasnego świadectwa i języka zrozumiałego dla nich. Z kolei od kapłanów - oprócz przewodzenia w wierze - oczekują towarzyszenia w codzienności, "tracenia” czasu na rozmowy, spotkania, wyjazdy.

Okazją do spotkania z młodymi są dla kapłanów przede wszystkim lekcje religii. W zależności od rodzaju szkoły, przychodzi na nie od 65 do 96 proc. młodych. - To duży odsetek młodzieży. Jako warszawski Kościół jesteśmy coraz bardziej obecni w internecie - poprzez stronę internetową archidiecezji warszawskiej i kapłanów, którzy korzystają z mediów społecznościowych - mówi ks. T. Zaperty.

W szkole są dwa silne narzędzia, które pomagają zainteresować młodych wspólnotą Kościoła - to konkursy wiedzy religijnej i rekolekcje wielkopostne - dla niektórych uczniów są jedynym w ciągu roku kontaktem z życiem sakramentalnym.

Ostatni blok pytań dotyczył projektów duszpasterskich, które mają  największy wpływ na rozeznawanie powołania - także do małżeństwa. - Dodatkowym bodźcem do podjęcia kapłańskiej drogi, dla wielu księży okazał się kurs lektorski. To jest w pewien sposób fenomen, bo kurs przygotowujący do posługi lektora czy psalmisty nie jest obecny we wszystkich diecezjach - wyjaśnia ks. T. Zaperty.

Drugim ważnym projektem duszpasterskim, od wielu lat realizowanym, który przyczynia się do rozeznawania powołania, jest formacja w Ruchu Światło-Życie. Trzecim projektem, na który wskazywali młodzi, są wyjazdy wakacyjne organizowane przez parafie dla służby liturgicznej, lektorów czy scholi oraz rekolekcje tematyczne, coraz częściej prowadzone przez zgromadzenia zakonne.

Powołanie, w rozumieniu drogi kapłańskiej czy życia konsekrowanego, coraz rzadziej jest konsekwencją głębokiego życia wiarą w rodzinie. W procesie przekazywania wiary dużą rolę nadal odgrywają dziadkowie. - Młodzi odkrywają swoją drogę co raz częściej po doświadczeniu "bodźca duchowego” np. silnego nawrócenia czy spotkania młodych. I to jest nowe zjawisko - zauważa ks. T. Zaperty.

Synod w 2018 XV Zgromadzenie Ogólne Zwyczajnego Synodu Biskupów pod hasłem "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” odbędzie się w październiku 2018 r. w Rzymie i potrwa trzy tygodnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy