Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zapytaj eksperta

Jak wprowadzać niepełnosprawne dzieci w dorosłość? Jak kształtować ich stosunki z rodzeństwem? Kiedy konieczne jest ubezwłasnowolnienie? Na Ursynowie rusza cykl wykładów dla rodziców.

Chociaż Wojtek ma już osiem lat, trudno mu usiedzieć spokojnie, wytrwać do końca Mszy św. bez chodzenia i wydawania głośnych dźwięków. Jest niepełnosprawny intelektualnie. – Każda Msza św. była dla mnie stresem, bo niestety nie każdy w kościele rozumiał zachowanie syna. Zdarzały się karcące spojrzenia czy nawet uwagi – mówi jego mama, Agata Graczyk.

Dwa lata temu przeprowadziła się z mężem i czwórką dzieci na Ursynów, do parafii bł. Edmunda Bojanowskiego. – Teraz wiem, że nie ma przypadków. W tej parafii odnalazłam niezwykłą przychylność wobec niepełnosprawnych dzieci i zrozumienie dla trudu rodziców – przyznaje mama Wojtka.

W parafii działają kameralna Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa „Krok po kroku” im. bł. Edmunda Bojanowskiego oraz integracyjne Przedszkole Ziarenko. Klimat sprzyjający rodzinom, wychowującym niepełnosprawne dzieci, jest zasługą przede wszystkim proboszcza ks. Adama Zelgi i pozostałych księży, którzy potrafili uwrażliwić parafian na szczególne potrzeby tych rodzin, na to, że niektórzy w kościele modlą się czy zachowują nieco inaczej od pozostałych. Inaczej nie znaczy gorzej. Potrafią też włączyć osoby niepełnosprawne we wspólnotę parafialną, pokazać, jak bardzo są dla niej cenne.

Agata i Maciej Graczykowie zaproponowali, by w parafii zorganizować „robocze” spotkania z ekspertami, którzy wsparliby rodziców w ich trudniejszej roli. Przed wakacjami ich gościem byli m.in. wizytator religii ks. kanonik Paweł Sobstyl, który mówił o katechezie specjalnej i tym, jak rozmawiać z niepełnosprawnymi dziećmi o Bogu, jak przygotować je do spowiedzi, Pierwszej Komunii św. i innych sakramentów, oraz dr Agnieszka Dudzińska, pierwsza Rzecznik Uczniów Niepełnosprawnych, ekspert w dziedzinie ich praw edukacyjnych. Po każdej prelekcji z sali płynęła lawina pytań.

– Kiedy rodzi się niepełnosprawne dziecko, niektórzy rodzice gniewają się na Pana Boga, innych całkowicie pochłania całodobowa opieka. Dla wszystkich jest to olbrzymia próba cierpliwości, służby i walki w świecie piękna, mądrości i sukcesu. Łatwo się wypalić, znaleźć „pod ścianą”. Te spotkania pozwalają spojrzeć na wszystko z dystansem, odnieść nasze trudniejsze rodzicielstwo do Boga, w Nim odnaleźć siłę, żeby z tego co trudne, powstało coś dobrego – mówią Agata i Maciej Graczykowie, zapraszając na kontynuację cyklu.

Spotkania odbywają się w parafii bł. Edmunda Bojanowskiego, przy ul. Kokosowej 12 (dojazd ze stacji metra Imielin, autobusem 179, do przystanku Grzegorzewska). Ich tematy wybrali sami rodzice. Każde rozpoczyna się specjalną Mszą św. o 15.30. Po niej następują prelekcja i dyskusja.

Najbliższe spotkania:

23 września – „Życie z bratem lub siostrą z niepełnosprawnością intelektualną – pytania i dylematy”. Wykład prof. Agnieszki Żyty z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

21 października – „Wchodzenie w dorosłość dzieci niepełnosprawnych”. Spotkanie z Blanką Popowską, prezes założonej przez rodziców fundacji „Też chcemy być”, prowadzącej Klubokawiarnię Pożyteczną, Spółdzielnię Socjalną i Akademię Umiejętności.

18 listopada – „Ubezwłasnowolnienie osób niepełnosprawnych”. Spotkanie z prawnikiem dr Moniką Zimą-Parjaszewską, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

16 grudnia – spotkanie świąteczne przy kawie i herbacie.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach proszone są o wcześniejsze zgłoszenie: spotkaniarodzicow@tlen.pl, https://www.facebook.com/spotkaniarodzicow/.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy