Nowy numer 13/2024 Archiwum

Niezwykli wolontariusze. Ratują życie bezdomnym

Caritas Polska, Straż Miejska w Warszawie oraz Lekarze Nadziei tylko zimą ubiegłego roku 11 tys. razy kontrolowali altany, kanały i pustostany. 350 razy wzywali karetkę pogotowia, ale wielu bezdomnych nie udało się uratować. Dlatego teraz będą jeździć z Ulicznym Patrolem Medycznym przez cały rok.

Na zdjęciach sprzed dwóch lat, gdy Caritas, Lekarze Nadziei i Straż Miejska podczas największych mrozów rozpoczynali wspólne patrole, by sprawdzać kanały, pustostany i altany, widać trzech mężczyzn.

- Żaden z nich już nie żyje. Wielu bezdomnych można by uratować, gdyby dotrzeć do nich z profesjonalną pomocą wcześniej - mówi Janusz Sukiennik, koordynator projektu z ramienia Caritas Polska. - Rozpoczynamy więc całoroczny program Uliczny Patrol Medyczny. Bo każdy rodzaj bezdomności, zawinionej lub niezawinionej, jest wielkim życiowym dramatem człowieka.

W ramach projektu Uliczny Patrol Medyczny specjalnie oznakowany samochód Straży Miejskiej z doświadczonymi ratownikami, odpowiednio wyposażony w sprzęt i środki medyczne, będzie kilka razy w miesiącu objeżdżał znane strażnikom miejskim miejsca przebywania osób bezdomnych oraz ulice Warszawy, udzielając im doraźnej pomocy medycznej, kierując lub zawożąc potrzebujących do szpitala lub przychodni Lekarzy Nadziei. Ratownicy będą udzielać osobom bezdomnym fachowych porad, a także informować o możliwościach podjęcia terapii w przypadku uzależnień i wychodzenia z bezdomności.

Wolontariuszami w programie są studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie ze strażnikami miejskimi jeżdżą Weronika Słomka i
Piotr Sasim.

- Bezdomni to ludzie w tragicznym często stanie zdrowia. Dlatego kierujemy ich do 27 specjalistów z przychodni Lekarzy Nadziei. W ciągu dwóch patroli przebadaliśmy 73 osoby, 50 skierowaliśmy do lekarzy. W stosunku do ubiegłego roku widzieliśmy jednak sporo nowych twarzy. Problem bezdomności dotyka więc kolejne osoby - mówi Piotr.

Na całoroczne działanie projektu Uliczny Patrol Medyczny potrzebne jest 18 tys. zł, które zostaną przeznaczone na środki opatrunkowe i medyczne, środki czystości i inne produkty ratujące życie. Caritas Polska - dzięki ofiarności darczyńców - zaopatrzy patrol w niezbędne środki.

Projekt można wesprzeć za pośrednictwem serwisu: pomagam.caritas.pl, wysyłając SMS o treści PATROL na numer 72052 (2,45 zł z VAT) lub wpłacając na konto o numerze: 47 1160 2202 0000 0003 2305 9331 z dopiskiem: "PATROL".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy