Nowy numer 13/2024 Archiwum

Spór o pomnik smoleński

Na pl. Piłsudskiego rozpoczęły się prace wykopaliskowe pod przyszły monument, a władze Warszawy wyrażają sprzeciw.

Rada Warszawy nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego; oburzenie budzi zignorowanie procedur prawnych, realizacja pomnika w tym trybie jest gwałtem na samorządności i wolności mieszkańców - głosi stanowisko, które przyjęła w czwartek Rada Warszawy głosami PO.

Stanowisko to reakcja na zapowiedź komitetu budowy pomników smoleńskich, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie, a ul. Królewską. Ma być gotowy już 10 kwietnia.

Za przyjęciem stanowiska było 33 radnych, przeciw 23, dwie osoby wstrzymały się od głosu. Przeciw byli radni PiS, apelowali, by mówić o stanowisku PO, a nie całej Rady Warszawy.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) zauważyła, że PiS "używa kruczków" i "zabiera pl. Piłsudskiego powołując się na cele bezpieczeństwa, po czym okazuje się, że celem bezpieczeństwa państwa jest zbudowanie pomnika". 

Przypomniała, że Rada Warszawy po katastrofie smoleńskiej zaproponowała lokalizację pomnika u zbiegu ul. Trębackiej i Focha. Jest też gotowa rozmawiać o innych lokalizacjach, tylko takiej dyskusji nie było.

Pod koniec października ub.r. Komitet Społeczny Budowy Pomników ogłosił wyniki konkursu na budowę pomników: Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej, które miały stanąć w bliskim otoczeniu Pałacu Prezydenckiego.

Pierwsze miejsce zajął projekt autorstwa Jerzego Kaliny. W konkursie na pomnik prezydenta Kaczyńskiego nie przyznano głównej nagrody. Komitet wyróżnił natomiast projekt przygotowany przez rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza oraz architekta Jana Raniszewskiego.

W styczniu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, który jest członkiem społecznego komitetu poinformował, że pomniki nie staną na pl. Piłsudskiego i Krakowskim Przedmieściu, ale będą brane pod uwagę obszary w bezpośredniej okolicy pl. Piłsudskiego.

29 stycznia Jacek Sasin w imieniu Komitetu złożył do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wniosek o ustalenie lokalizacji przyszłego Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r., wskazując na obszar zielony pomiędzy pl. Piłsudskiego a ul. Królewską.

2 lutego wojewoda mazowiecki zatwierdził ten wniosek, wydając decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji na terenie zamkniętym. Decyzja stała się ostateczna 5 lutego.

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk poinformował, że ratusz będzie się odwoływał od decyzji wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery ws. lokalizacji pomników smoleńskich między placem Piłsudskiego a ul. Królewską, bo miasto nie zostało uznane za stronę.

Wcześniej, w czerwcu 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad pl. Piłsudskiego, w celu organizowania na nim uroczystości, w tym uroczystości państwowych.

W październiku 2017 r. ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk przekazał plac do dyspozycji wojewody.

W minioną środę Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego - protokół przekazania został podpisany jednostronnie, bo na spotkaniu nie zjawił się przedstawiciel prezydent Warszawy.

Ratusz zaznaczył, że sprawa nie jest zamknięta, bo nie ma podpisu reprezentanta miasta.
 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy