Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Niespodziewani orędownicy

Chcieli ratować swoje rodziny, Bóg dał im patronów. 22 kwietnia do parafii św. Józefa w Ursusie zostaną wprowadzone relikwie św. Tereski od Dzieciątka Jezus oraz jej świętych rodziców Ludwika i Zelii Martin.

Dziewięć osób i dziewięć trudnych, rodzinnych historii. Darek Leśny i Agnieszka Jasik z parafii św. Józefa z Ursusa wraz ze znajomymi zorganizowali pielgrzymkę do Francji do nowo powstałego sanktuarium Matki Bożej Uzdrawiającej Małżeństwa w Solesmes. Nikt nie spodziewał się, że wyjazd przyniesie tak zaskakujące owoce…

- Wszystko zaczęło się od tego, że postanowiliśmy przez miesiąc modlić się Koronką do Ducha Świętego w intencji naszych rodzin… - rozpoczynają pielgrzymkową opowieść.                   

Po śladach świętych

Plan kilkudniowej wyprawy, której celem była modlitwa za rodziny i małżeństwa, zbiegiem różnych okoliczności, można powiedzieć "ułożył się sam”. Na trasie do Solesmes znalazło się m.in. Lisieux i św. Teresa od Dzieciątka Jezus.

- W moim rodzinnym domu wisiały dwa obrazy: Matki Bożej i św. Tereski. Skoro nadarzyła się okazja, chciałam bliżej ją poznać - wspomina Agnieszka Jasik.

Okazało się, że święta karmelitanka jest doskonałą patronką nie tylko małżeństw "z problemami”, ale także rodzin i każdego, kto gorąco pragnie uczyć się zaufania Bogu.

- Ona nie zrażała się trudnościami, których jej w życiu nie brakowało. Wszystko znosiła z pokojem i wielką ufnością w dobroć Bożą. Na jej twarzy zawsze gościł uśmiech. Swoje zadania wypełniała sumiennie. Nazwała tę drogę do doskonałości "małą drogą dziecięctwa Bożego". Św. Tereska z dziecięcą ufnością i wielką determinacją zdobywała dusze dla Boga i to mnie w niej bardzo zafascynowało - wyjaśnia A. Jasik.

W bazylice w Lisieux, której patronuje Św. Tereska, spoczywają jej rodzice - Zela i Ludwik Martin Święci Małżonkowie. W 2015 r. papież Franciszek wyniósł ich na ołtarze. Heroizm codziennego życia i piękny przykład miłości i zrozumienia między rodzicami były najlepszą szkołą nie tylko wychowania dla ich dzieci, a także przekazywania wiary. Pięć ich córek, w tym św. Teresa wybrało zakonne życie. Późniejsza wielka święta, patronka misji i doktor Kościoła, napisała o swych rodzicach, że byli oni "godni bardziej nieba niż ziemi”.

- Już wiele lat wcześniej zrodziło się we mnie pragnienie, by stworzyć rodzinę na wzór świętego małżeństwa, pielgrzymka do grobu państwa Martin przypomniał mi o moim pragnieniu i dała kolejnych orędowników. Za ich wstawiennictwem modliliśmy się za nasze rodziny, prosiliśmy, aby uczyli nas być dobrymi rodzicami i wypraszali wszelkie łaski na drodze naszego powołania - zdradza Darek Leśny.

Za małżonków, rodziny i singli

Pielgrzymi postanowili więc sprowadzić relikwie całej trójki do swojej parafii. Proboszcz parafii św. Józefa, ks. Zbigniew Sajnóg pomysł poparł. W liście do Rektora Bazyliki w Lisieux napisał: "Jestem przekonany, że relikwie świętych Zelii i Ludwika Martin będą dodatkową mobilizacją do modlitwy i naśladowania ich wiary zwłaszcza dla małżonków i rodziców”.

22 kwietnia szczątki świętych małżonków i ich córki zostaną uroczyście wprowadzone do parafii podczas Mszy św. o g. 12.30. Nauki wygłosi ks. Teodor Suchoń, znawca ich życiorysu.

Ale to nie koniec owoców pielgrzymki. W planach jest sprowadzenie do parafii figury Matki Bożej Uzdrawiającej Małżeństwa z francuskiego sanktuarium w Solesmes - jedynego na świecie miejsca dedykowanego małżonkom będącym w kryzysie.

- Chcemy zapoczątkować w parafii modlitwy w intencji małżeństw i rodzin za przyczyną świętych małżonków i św. Teresy, a także oddawać się pod opiekę Maryi Uzdrawiającej Małżeństwa - wyjaśnia Darek Leśny.

Święci małżonkowie z pewnością przyczyniać się będą nie tylko za rodzinami, ale także za singlami szukającymi swojej drugiej połówki. W końcu Zela widząc po raz pierwszy swojego przyszłego małżonka w sercu usłyszała głos "to ten, którego przygotowałem dla ciebie”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy