Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Boże Ciało w Warszawie

Największe procesje z Najświętszym Sakramentem przejdą Traktem Królewskim i ulicami Pragi.

Najliczniejsze warszawskie obchody uroczystości Bożego Ciała odbędą się 31 maja na Trakcie Królewskim. O godz. 10 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św., a po niej poprowadzi procesję do czterech ołtarzy.

Trasa będzie wiodła ul. Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na pl. Piłsudskiego. Tradycyjnie procesja zatrzyma się przy czterech ołtarzach. Ich wystrojowi w tym roku będzie towarzyszył obraz Jana Rosena „Polonia Mater Sanctorum”, którego oryginał znajduje się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. To nawiązanie do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pierwszy ołtarz, który przy kościele akademickim św. Anny zbudują studenci, wydobędzie z obrazu Rosena postać św. Jana Kantego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukazując pierwszą z “dróg do wolności” – drogę nauki. “Św. Jan Kanty łączył naukę, wiarę i wrażliwość na ludzką biedę” – wyjaśnia bp Michał Janocha dla serwisu archwwa.

Ołtarz drugi, przy kościele seminaryjnym ustawią rzemieślnicy z Cechu Rzemiosł. Ukaże św. Stanisława Kostkę – młodego człowieka, który idąc do Rzymu doszedł do świętości. Ołtarz ten ukaże drugą z dróg prowadzących do wolności – wiarę.

Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej postarają się o wystrój trzeciego ołtarzu, przy kościele sióstr wizytek, z którym związany był poeta ks. Jan Twardowski. Skierują uwagę na postać Jana z Czarnolasu z obrazu „Polonia Mater Sanctorum”. W ten sposób zostanie ukazana kolejna z dróg wolności – kultura.

Czwarty ołtarz, który tradycyjnie na placu Piłsudskiego przygotuje wojsko, nawiąże do wybitnych postaci reprezentujących militarną drogę do niepodległości, takich jak Jan III Sobieski, Józef Piłsudski, ks. Ignacy Skorupka. „Przy tym ołtarzu ukaże się nam całe piękno tej historycznej i zarazem religijnej panoramy Jana Henryka Rosena a pośrodku niej eucharystyczny Chrystus” – podkreśla bp Janocha.

Z archikatedry do pierwszego ołtarza monstrancję z Najświętszym Sakramentem poniesie bp Piotr Jarecki, następnie – do drugiego ołtarza bp Rafał Markowski, do trzeciego ołtarza bp Michał Janocha, do czwartego ołtarza biskup polowy WP Józef Guzdek.

Przy czwartym ołtarzu tradycyjnie kard. Kazimierz Nycz wygłosi homilię. Uczestnicy procesji odśpiewają dziękczynne “Te Deum”, a po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem nastąpi zakończenie procesji. Dla tych, którzy wcześniej nie uczestniczyli we Mszy świętej w katedrze, Msza zostanie odprawiona na pl. Piłsudskiego.

Biskupi prascy poprowadzą procesję Bożego Ciała po Mszy św. o godz. 10, odprawionej w bazylice archikatedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana. Orszak przejdzie z katedry ulicami: al. „Solidarności”, Jagiellońską, ks. Kłopotowskiego i Sierakowskiego. Pierwszy ołtarz, przy VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV, przygotuje Zakon Rycerzy Jana Pawła II, drugi (przed budynkiem Kurii Biskupiej) - strażacy, trzeci umiejscowiony przy domu generalnym loretanek, postawią siostry. Ostatni ołtarz stanie przed bazyliką na ul. Floriańskiej. Zbudują go sami parafianie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy