Nowy Numer 16/2024 Archiwum

100 tysięcy Ojców Pio

Poczta Polska wydała znaczek przedstawiający wizerunek św. Ojca Pio, który trafi do obiegu 16 czerwca.

Z okazji jubileuszu 100. rocznicy stygmatyzacji św. Ojca Pio i 50. rocznicy jego przejścia do domu Ojca, zaprezentowano znaczek pocztowy z podobizną świętego.

Twarz Ojca Pio jest pogodna, a w napisie „św. o. Pio” znajduje się dłoń z czerwoną kropką, symbolizującą stygmaty. Autorką projektu jest Marzena Dąbrowska. Znaczek, w liczbie 100 tys. egzemplarzy, wejdzie do obiegu 16 czerwca.

- Data nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie tego dnia Jan Paweł II kanonizował błogosławionego Ojca Pio - mówi Agata Rajwa, pracownik Biura Prasowego w Zakonie Braci Kapucynów Mniejszych Prowincji Krakowskiej.

W związku z obchodami roku jubileuszowego św. Ojca Pio bracia kapucyni zaplanowali wiele wydarzeń: rekolekcje, czuwania, kongresy oraz pielgrzymkę. Najbliższe z nich będzie z 16 na 17 czerwca w Łagiewnikach, w centrum kultu Miłosierdzia Bożego.

- Ojciec Pio był taką osobą, która rozdawała swoje miłosierdzie każdemu, od rana do wieczora - mówi br. Roman Rusek. Na czas czuwania do sanktuarium zostaną przywiezione relikwie św. o. Pio - rękawica, która zakrywała stygmat prawej dłoni oraz zakrwawiona chusta osłaniająca bok świętego.

- Można powiedzieć, że Ojciec Pio błogosławił rękawicą, rozgrzeszał, a więc to jego błogosławieństwo będzie z nami tak symbolicznie - dodaje zakonnik.

Podczas czuwania swoje świadectwo wygłoszą zaproszeni goście: br. Antonio Belpiede z prowincji Foggia we Włoszech, do której należał o. Pio, br. Tomasz Żak, minister prowincji krakowskiej, oraz osoby, które cudownie ozdrowiały za przyczyną świętego kapucyna. Mszy św. będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Dla osób należących do Grup Modlitewnych o. Pio i nie tylko 30 czerwca odbędzie się jednodniowy kongres w Lublinie, którego temat przewodni brzmi: „Duch Święty i jego dary objawione w życiu świętego Ojca Pio”.

Wierni będą mieli okazję ucałować relikwie świętego oraz wysłuchać krótkich prelekcji gości specjalnych, m.in. bp. Antoniego Dydycza oraz br. Andrzeja Derdziuka z Prowincji Warszawskiej. Inne spotkania kongresowe (w Częstochowie i w Gdańsku) odbędą się we wrześniu pod hasłem: „Do nieba z Ojcem Pio”. Po zakończeniu jubileuszowego kongresu na Jasnej Górze przez dwa dni będzie czuwanie.

- Zatytułowaliśmy je: „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec”. Chcielibyśmy, żeby w duchowym sercu naszej ojczyzny zebrała się grupa czcicieli świętego i tych, którzy chcą modlić się za dusze w czyśćcu cierpiące - mówi br. Zdzisław Duma. - Zależy nam na tym, żeby ta noc czuwania była pojednaniem się ze zmarłymi, którzy odeszli przed nami - zachęca.

II Kongres Ojca Pio w Gdańsku, którego współorganizatorem jest Muzeum II Wojny Światowej, będzie poświęcony aspektom męczeństwa, Kościoła, duchowieństwa, ale także o. Pio, który angażował się w niesienie pomocy osobom dotkniętym II wojną światową.

W Polsce są aż 373 Grupy Modlitewne Ojca Pio. Stąd też zrodziła się inicjatywa, aby w październiku zorganizować dla nich pielgrzymkę do Watykanu oraz San Giovanni Rotondo w prowincji Foggia. Będzie to uwieńczenie obchodów jubileuszu Ojca Pio w Polsce.

Znaczek z podobizną o. Pio zostanie złożony 16 czerwca na ołtarzu podczas czuwania w Łagiewnikach. Poczta Polska, która była jego wydawcą, zaplanowała na 2018 rok cykl o tematyce religijnej oraz patriotycznej. W październiku pojawi się znaczek z wizerunkiem św. Jana Pawła II, z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy