Nowy numer 13/2024 Archiwum

Grób "Motyla" do renowacji

Muzeum Powstania Warszawskiego wyremontuje grobowiec zmarłego w sierpniu tego roku gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Odnowiło już 138 powstańczych mogił.

Grób rodzinny Starzeńskich i Ścibor-Rylskich znajduje się w najstarszej części Powązek. To w nim, zgodnie z życzeniem, został pochowany zmarły 3 sierpnia br. generał Zbigniew Ścibor-Rylski, bohater drugiej wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Grobowiec jest w opłakanym stanie. W 1939 r. trafiła w niego bomba. Po wojnie przeprowadzono prowizoryczny remont, wiążąc części nagrobka betonową zalewką. Teraz leżą na nim szczątki kolumn i tympanonu, które kiedyś zdobiły grobowiec, i odstają wyszczerbione płyty nagrobne. Boczne ściany są przechylone.

Generał nie miał dzieci, nie miał kto zadbać o rodzinny grobowiec. Jego renowacji podjęło się Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Obiecujemy, że przed 75. rocznicą Powstania Warszawskiego zostanie odnowiony i udostępniony warszawiakom w takiej formie, aby mogli godnie złożyć hołd w pierwszą rocznicę śmierci generała - mówił Jan Ołdakowski na spotkaniu z dziennikarzami 8 listopada na Powązkach.

Renowacja będzie kosztowała ok. 70 tys. zł. Jak tłumaczyła konserwator zabytków Kalina Marzec, do tej pory oczyszczono i wypiaskowano fragmenty kolumn i tympanonu. Ponieważ zbliża się zima, prace nad grobowcem będą przeniesione do pracowni kamieniarskiej i konserwatorskiej. Pomnik zostanie rozebrany, oczyszczony i wiosną od nowa złożony. Wymieniona zostanie płyta nawierzchniowa, która - jak się okazało przy pierwszych konserwatorskich pracach - składa się z przypadkowych kamieni zalanych cementem. Kamieniarze przeszlifują grube boczne ściany i wykonają nowe płyty inskrypcyjne. Brzydka betonowa wylewka przed pomnikiem, pod którą znajdują się schody prowadzące do wnętrza grobowca, będzie obłożona piaskowcem.

- Wygląd grobowca w zasadzie pozostanie taki sam. Na płycie głównej będą ułożone oczyszczone i zakonserwowane elementy kolumn i tympanonu. Frontowa ściana będzie zrobiona na nowo i będzie się składała z trzech płyt z inskrypcjami, a nie jak do tej pory z pięciu - mówi Kalina Marzec, która wraz z Karoliną Kuśmierek nadzoruje prace konserwatorskie.

Pomnik ma być gotowy w lipcu przyszłego roku.

- Jak długo się da - będziemy tu przychodzić - mówił powstaniec warszawski Tadeusz Roman ps. "Kowalski", przyjaciel zmarłego generała.

Do 2017 r. Muzeum Powstania Warszawskiego wyremontowało 123 powstańcze mogiły.  W tym roku ukończyło renowację kolejnych 15 na Powązkach Wojskowych. Dodatkowo, we współpracy z wojewodą mazowieckim, odnowiło 336 miejsc pamięci.

 

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy