Nowy numer 13/2024 Archiwum

Mam raka. Pomożesz mi?

Inicjatywa "Skarbona Dobra” ma wesprzeć budowę pierwszego na Litwie dziecięcego hospicjum. W akcję włączyły się dzieci z warszawskich szkół.

Papierowa skarbonka w kształcie hospicjum i lekcje w szkołach o dobroczynności. Fundacja Aniołów Miłosierdzia zainaugurowała w warszawskich szkołach akcję "Skarbona dobra”.

- Chcemy nie tylko odwrócić logikę tego świata i pokazać, że więcej szczęścia jest w dawaniu, niż w braniu, ale także uświadomić dzieci, że budowa wielkich dzieł zaczynam się od małych wyrzeczeń i ofiar. Każdy w domowym zaciszu może przyczynić się do ich powstania - mówi Grzegorz Kiciński, prezes Fundacji.

Najmłodsi nie tylko poznają wzruszającą historię początków idei powstania dziecięcego hospicjum, kiedy to kilka lat temu do istniejącego już w Wilnie hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki przyszła matka trzymając za rękę słabiutkiego chłopca. Dziecko patrząc w oczy s. Michaeli Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, dyrektorki placówki powiedziało: "Mam raka. Pomożesz mi?”. I zaczęło płakać. - Pomogę ci - obiecała zakonnica.

Poznają także historię - hospicjum powstaje w miejscu, gdzie według wskazówek s. Faustyny został namalowany obraz "Jezu ufam Tobie” oraz dowiedzą się, co Biblia mówi o dobroczynności. - Akcja została zainaugurowana w szkole Stowarzyszenia Sternik "Strumienie” w Józefowie. Obecnie włączyło się w nią kilka stołecznych placówek - mówi Grzegorz Kiciński, prezes fundacji.

Mam raka. Pomożesz mi?   "Skarbonkę Dobra" można zrobić samodzielnie wycinając i sklejając szablon materiał fundacji Aniołów Miłosierdzia

Budowa pierwszego na Litwie dziecięcego hospicjum - oddziału już istniejącej paliatywnej placówki, ruszyła w lipcu ubiegłego roku. Obecnie są położone fundamenty, wmurowany jest także kamień węgielny, który ma w sobie kamienie z wielu świętych miejsc jak na przykład Fatima, Betlejem, Częstochowa, Watykan, Góra Oliwna, Lourdes, San Giovanni Rotondo, czy Medjugorie.

W środku ma być jak w domu: przytulnie i miło. S. Michaela ma nadzieję, ze jeszcze w tym roku hospicjum będzie mogło przyjąć kilkanaścioro dzieci. Żeby plan mógł się ziścić, potrzeba zebrać jeszcze 4 mln zł. Całość projektu to koszt 1,3 mln euro. Placówka dziecięca, podobnie jak hospicjum dla dorosłych, ma być całkowicie bezpłatna dla podopiecznych.

- Dajemy wyraźny sygnał do świata, że to nie pieniądz ma ostatnie słowo, ale miłość - mówi dyrektor fundacji.

Dlatego na prośbę s. Michaeli na warszawskiej Sadybie powstała Fundacja Aniołów Miłosierdzia organizująca zbiórki na rzecz budowy i utrzymania hospicjum.  

Datki na rzecz hospicjum zbierana były m.in. podczas trasy koncertowej Mietka Szcześniaka, rodziny Cudzichów czy w tym roku chóru Deus Meus, a także podczas internetowych zbiórek. Po Polsce peregrynuje monstrancja fatimska z sanktuarium an Krzeptówkach, której także towarzyszy zbiórka. - W ubiegłym roku na budowę hospicjum dla dzieci w Wilnie przekazaliśmy 500 tys. zł - mówi G. Kiciński.

O tym, że wielkie dzieła zaczynają się od drobnych gestów s. Michaela przekonał się osobiście. Kiedy od przełożonych dostała zadanie budowy pierwszego na Litwie hospicjum, powiedziała: "Nie ma mowy”. Towarzyszyła jej bezradność. Choć miała już doświadczenie w tworzeniu tego typu placówek, przerażała ją finansowa perspektywa. - To było coś, co od strony ekonomicznej i biznesowej było wielkim wariactwem - wspomina.

W dniu wyjazdu z Polski poszła więc na cmentarz. Chodziła wśród nagrobków i prosiła zmarłe dusze: "Pomóżcie mi, pojadę, wiem, że muszę to zrobić - nie wiem jak - ale pojadę. Pomóżcie, jesteście ambasadorami po tamtej stronie, pomóżcie, ufam”. Po wyjściu z cmentarza zobaczyła ubogą kobietę sprzedającą kwiaty. - Chcę ci coś dać. Na hospicjum - powiedziała. I z puszki po konserwie wysypała na dłoń jakieś 3 złote.

S. Michaela po przyjeździe do Wilna pieniądze położyła przed tabernakulum. - Jezu, mamy trzy złote i zrobimy to hospicjum - wyszeptała, zawierzając wszystko.

Udało się. Dziś hospicjum pomaga godnie odejść ok. 250 osobom rocznie. Ci, którzy ją znają, są przekonani, że odprowadza cierpiących do Nieba i wraca z powrotem na ziemię. Tym razem, by wybudować miejsce dla chorych dzieci.

Szablon "Skarbonki Dobra” można pobrać ze strony zbiórkowej www.mostdonieba.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy