Nowy numer 13/2024 Archiwum

Gdzie na EDK?

Dominikańska, patriotyczna do Modlina czy studencka z UKSW przez Kampinos. W tym roku ekstremalni pątnicy mają do wyboru trzy nowe trasy EDK. W sumie z Warszawy wyruszy ich dwanaście.

Większość z dwunastu Ekstremalnych Dróg Krzyżowych wyruszy z Warszawy 5 kwietnia. Pątnicy będą mieli do pokonania ponad 40 kilometrów. W ciszy, skupieniu, samotności i pod osłoną nocy. - Normalnie nie mamy tyle czasu na bycie tylko ze sobą i Bogiem. Cisza powoduje, że zwalniamy i zaczynamy słuchać - mówi Gabriela Błaż, ekstremalna pątniczka z Mokotowa. - Na mojej pierwszej EDK było mi bardzo ciężko. Powiedziałam nawet sobie: "Nigdy więcej!”. Potem poszłam jeszcze dwa razy. EDK uczy przełamywania swoich granic - opowiada.

Dominikańska

W tym roku w Warszawie wyznaczono dwanaście ekstremalnych tras. Trzy z nich są nowością. Ubiegłoroczną inicjatywę łączenia dominikańskich wspólnot kontynuują świeccy dominikanie z nowo powstałej fraterni bł. Michała Czartoryskiego. W tym roku - oprócz czarno-białej trasy bł. Michała Czartoryskiego (45 km) łączącej klasztor ojców dominikanów na Służewie z klasztorem sióstr dominikanek w Radoniach, 5 kwietnia po Mszy św. o 19.30, także ze Służewia, będzie można iść trasą pomarańczową - sługi Bożego o. Jacka Woronieckiego (43 km).

Pątnicy udadzą się w kierunku Zielonki, gdzie znajduje się założony przez o. Woronieckiego dom Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi, a skończą drogę w kościele św. Jacka na Freta, gdzie z kolei znajdują się jego szczątki. - Trasa przebiega głównie w mieście i jest polecana początkującym pątnikom - wyjaśnia Mateusz Sieński, świecki dominikanin, organizator trasy.

Patriotyczna

Początkujący pątnicy mogą także wyruszyć na 40-kilometrową drogę Jeshua-Miriam-Nazaret (40 km). Trasa została opracowana przez wspólnoty działające w ramach Duszpasterstwa Akademickiego UKSW. Pielgrzymi wyruszą po Mszy św. o 20.00 z kościoła św. Józefa. Trasa, na zasadzie pętli - zaczyna się i kończy w tym samym miejscu, prowadząc po "drogach krzyżowych” tego regionu, takich jak Laski, Truskaw, Palmiry czy Kampinos. Miejscami pamięci będzie wiodła także trasa biało-czerwona im. MB Patronki Żołnierzy Września (47 km). To najdłuższa z nowych tras. Pątnicy wyruszą 5 kwietnia z sanktuarium św. Faustyny przy ul. Żytniej i pokonają 47-kilometrowy dystans w kierunku Modlina.

Do Papczyńskiego i Niepokalanej

Tradycyjnie z Mokotowa, z kościoła NMP Matki Zbawiciela, w kierunku Góry Kalwarii wyruszą najstarsze i jedne z najdłuższych EDK: zielona - o. Franciszka Jordana (45 km), niebieska - św. ks. Stanisława Papczyńskiego (50 km) i  srebrna - bł. ks. Zygmunta Sajny (53 km). - Na EDK idą bardzo różni ludzie, niektórzy traktują drogę jako sportowy wyczyn. Tu nie chodzi o wyczyn, ale o spotkanie się ze sobą i z Bogiem - mówi G. Błaż, współodpowiedzialna za trasy na Mokotowie.

Tradycyjnie ekstremalni pątnicy będą mogli udać się w drogę do Niepokalanowa trasą pomarańczową - Bogurodzica (49 km) z Bemowa oraz Dobrego Pasterza (42 km) z Woli.

Na Pradze

Na trzy trasy będzie można wyruszyć po praskiej stronie. Z katedry św. Floriana i św. Michała Archanioła po Mszy św. o 21.00 wyjdzie trasa żółta - MB Zwycięskiej (44 km) w kierunku Tarchomina i niebieska - św. Faustyny (47 km) w kierunku Ostrówka. Trzecia trasa filetowa - św. Patryka (45 km) wyruszy 12 kwietnia z kościoła św. Patryka na Gocławiu, by zataczając koło dojść do sanktuarium św. o. Pio.

Podwarszawskie

W inicjatywę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej włączają się także podwarszawskie miejscowości. Ekstremalni pątnicy wyruszą na szlak w Markach, Magdalence, Komorowie, Milanówku, Otwocku, Piasecznie, Piastowie, Rembertowie czy Wołominie.

Tegoroczna EDK odbędzie się pod hasłem "Kościół XXI wieku". Informacje o zapisach, terminach i zasadach EDK znajdują się na stronie www.edk.org.pl.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy