Nowy numer 17/2024 Archiwum

Tomasz Krzyżak z nagrodą dziennikarską "Ślad"

Kapituła doceniła "niezależność i odwagę w podejmowaniu tematów trudnych, w tym dotyczących Kościoła i religii, oraz formułowanie opinii w sposób, który nikogo nie obrażając, zmusza do refleksji i debaty publicznej".

Uroczysta, 18. gala wręczenia nagrody odbyła się w Domu Arcybiskupów warszawskich. Statuetkę nagrody "Ślad” otrzymał Tomasz Krzyżak, publicysta, kierownik działu krajowego "Rzeczpospolitej”. Dziennikarz został uhonorowany za “niezależność i odwagę w podejmowaniu tematów trudnych, w tym dotyczących Kościoła i religii, oraz formułowanie opinii w sposób, który nikogo nie obrażając, zmusza do refleksji i debaty publicznej”.

- Jest dziś dużo ludzi, dla których niezależność, odwaga i prawdziwe oblicze Kościoła są ważne. Jest dzisiaj dużo dobrych ludzi, dla których debaty, dyskusje prowadzą do pełnego poszanowania człowieczeństwa, a zarazem są inspiracją dla innych dziennikarzy. Wśród takich osób jest także laureat - powiedziała, wręczając statuetkę s. Barbara Chrapek, siostra radomskiego biskupa.  

Kapituła Nagrody spośród 15 kandydatów - zgłoszonych przez kilkanaście redakcji mediów krajowych i polonijnych - nominowała trzy osoby. Oprócz Tomasza Krzyżaka nominację otrzymała Aneta Liberacka, założycielka i redaktor naczelna portalu Stacja 7, oraz Maciej Wierzyński, dziennikarz i publicysta TVN24.

Tomasz Krzyżak z nagrodą dziennikarską "Ślad"   Oprócz Tomasza Krzyżaka nominację otrzymała Aneta Liberacka, założycielka i redaktor naczelna portalu Stacja 7, oraz Maciej Wierzyński, dziennikarz i publicysta TVN24. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

- Dziennikarstwo przechodzi obecnie bardzo poważny kryzys - wymyślona została formuła dziennikarstwa tożsamościowego. Ja jestem jej gorącym przeciwnikiem. Rolą dziennikarza w demokratycznym społeczeństwie nie jest budowanie tożsamości, ale podsuwanie wiedzy, na podstawie której ludzie wyrobią sobie opinię. Tak rozumiem swój fach - to powinność zawodowa i obywatelska - powiedział po odczytaniu nominacji dziennikarz TVN-u.

Kapituła Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, na wniosek osób niepełnosprawnych, przyznała w tym roku Nagrodę Specjalną. Otrzymał ją śp. Piotr Pawłowski (1966-2018), działacz społeczny, założyciel i prezes Fundacji Integracja, wieloletni redaktor naczelny magazynu „Integracja” oraz portalu niepełnosprawni.pl.

Dziennikarze uczcili także minutą ciszy zmarłego 8 czerwca dziennikarza, Andrzeja Godlewskiego.

Nagroda Dziennikarska "Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r.

- Główną ideą nagrody jest przybliżenie i promowanie osób, których działalność przyczyniła się w sposób wybitny do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu. Symbolem prawdy, porozumienia i dialogu jest statuetka autorstwa Gustawa Zemły, która pokazuje dwie stykające się dłonie - wyjaśnił Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, prowadzący galę. Dodał, że specyfika tej nagrody polega na tym, że przyznawana jest przez dziennikarzy innym dziennikarzom.

Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak i ks. Andrzej Draguła.

Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948-2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy