Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kard. Nycz: Modlimy sie o pokój, bo wojny się powtarzają

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej kard. Nycz wezwał wszystkich diecezjan do modlitwy za ofiary wojny i o pokój na świecie. Podczas Eucharystii w archikatedrze św. Jana Chrzciciela został odczytany wspólny list biskupów polskich i niemieckich.

Wspominamy 80. rocznicę i dzień wybuchu okrutnej, strasznej II wojny światowej, która rozpoczęła się od Polski i w Polsce. Polska została zaatakowana pierwsza, mimo obietnic była osamotniona przez inne narody europejskie. W kampanii wrześniowej 900 tys. żołnierzy stanęło naprzeciw dwukrotnie większej armii niemieckiej i dzielnie się broniło. W samej kampanii zginęło ponad 70 tys. żołnierzy, a w całej wojnie 6 milionów Polaków, w tym 3 miliony Żydów – przypomniał kardynał.

Zaznaczył, że we wszystkich katedrach biskupich 43 polskich diecezji wierni spotykają się 1 września na modlitwie o pokój. – Wspominamy ten dzień także w parafiach w całej naszej ojczyźnie, modląc się za tych, którzy zginęli w kampanii wrześniowej i w całej, 6-letniej, okrutnej wojnie. Modlimy się o pokój na świecie, bo mamy doświadczenie i wiemy, że te wojny się powtarzają w różnych miejscach świata, także w Europie. Modlimy się o pojednanie i przebaczenie, które jest warunkiem życia między ludźmi – mówił kard. Nycz.

Zamiast homilii proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela odczytał wspólny list biskupów polskich i niemieckich w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Publikujemy pełny jego tekst:

„Osiemdziesiąt lat temu narodowosocjalistyczne Niemcy rozpętały drugą wojnę światową. Pierwsze bomby zostały zrzucone w piątek 1 września 1939 roku na miasto Wieluń, przynosząc bolesne straty i zniszczenia. Zginęło lub zostało rannych wielu cywilów. Również szpital i jego bezbronni pacjenci ucierpieli. W Wieluniu rozpoczęła się straszliwa katastrofa II wojny światowej, która dotknęła Polskę i wiele innych narodów. Tego samego dnia nieprzyjacielskie działa okrętowe zaatakowały Westerplatte.
Tym samym Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej, cierpiąc prawie sześć lat pod okupacją, czemu towarzyszyły niezliczone okrucieństwa i niszczycielska polityka eksterminacji narodu polskiego, zwłaszcza ludności żydowskiej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy