Nowy numer 15/2024 Archiwum

(Nie)matrymonialne duszpasterstwo osób stanu wolnego

Dzięki niej powstało ponad 130 małżeństw, kilka osób rozeznało powołanie do życia zakonnego, wiele nauczyło się, jak radośnie i twórczo przeżywać swoją samotność. Obecna w ośmiu miastach w Polsce "Grupa 33" działa także w Warszawie.

Ks. Tadeusz Czakański, rekolekcjonista archidiecezji katowickiej, wykładowca teologii pastoralne i pomysłodawca spotkań dla singlii, na comiesięczne spotkanie "Grupy 33” przyjeżdża aż Katowic. Z misją.

-  Moim pragnieniem od zawsze było budowanie Królestwa Bożego pośród osób stanu wolnego. Chciałbym wraz z nimi tworzyć przestrzeń przyjaźni, miejsce, gdzie możemy być sobą i stawać się kimś lepszym - mówi.

Pierwsza "Grupa 33” powstała ponad 25 lat temu w  Katowicach. Nazwa nawiązuje do lat Pana Jezusa, które spędził na ziemi, 33 to także liczba wezwań w litanii do Serca Pana Jezusa. Obecnie inicjatywa duszpasterstwa stanu wolnego rozwija się w Katowicach, Chorzowie, Tychach, Żorach, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. W Warszawie, dzięki życzliwości proboszcza praskiej katedry ks. Bogusława Kowalskiego, spotkania odbywają się raz w miesiącu w czwartek o g. 18.45 w bibliotece na tyłach katedry przy ul. Floriańskiej (kalendarz spotkań na www.grupa33.pl). Inicjatywę pobłogosławił bp Romuald Kamiński.

- Spotkania adresowane są do osób stanu wolnego, które pragną bliżej przyjrzeć się swojemu życiu, powołaniu i miejscu w Kościele - wyjaśnia duszpasterz. I dodaje: Chcemy to robić, zapraszając do naszego życia Jezusa i stając się Jego uczniami.

Na spotkania regularnie przychodzi kilkanaście osób, ale są dni, że jest nawet i kilkadziesiąt. W większości to osoby młode, pracujące. Wśród nich są bankowcy, księgowe, katecheci, taksówkarze, naukowcy i osoby szukające pracy.  - W małej grupie łatwiej jest się poznać. Zależy mi, żeby budować wspólnotę opartą na trwałych więziach, a nie "kącik matrymonialny” - mówi duszpasterz. I dodaje: Bo to, czego najbardziej brakuje współczesnym singlom, to są dobre relacje. Pragnieniem człowieka jest bycie kochanym, a sensem życia bycie "dla kogoś”. W większości realizuje się to w rodzinie, a skoro jej nie ma, chcemy tworzyć przestrzeń "bycia dla”.

Spotkania zaczynają się modlitwą, jest czas na integrację, świętowanie urodzin, dyskusję na zadany temat, czy obejrzenie inspirującego filmu. - Chcemy także dzielić się doświadczeniem działania Boga w naszym życiu oraz rozważać Jego słowo - wyjaśnia duchowny.

Single biorą udział także w wielkopostnych rekolekcjach i dniach skupienia. Na przełomie kwietnia i maja prowadzone są rekolekcje ewangelizacyjne dla osób wstępujących do "Grupy 33”. Dla wielu osób to właśnie formacja duchowa jest magnesem, który przyciąga na spotkania.

- W Warszawie nie brakuje miejsc ze spotkaniami dla singli, ale raczej polegają one na poznawaniu nowych osób. W "Grupie 33” mogę nie tylko budować relację z ludźmi, ale także z Bogiem oraz w kontekście wiary przeżywać swoją samotność - mówi Agnieszka, singielka.

Kamil Rożnowski dziś jest diakonem, jeszcze nie tak dawno uczestniczył w spotkaniach dla osób stanu wolnego. Z perspektywy czasu widzi, że było to ważne miejsce na drodze rozeznawania swojej kapłańskiej drogi. - Podczas spotkań wielokrotnie słyszałem, że jestem kochany przez Boga. Ta prawda mocno pracowała w moim sercu. Dużo dowiedziałem się także na temat tego, jak budować więź z Bogiem i czym są sakramenty - wspomina.

Dla wielu osób spotkania "Grupy 33” to także odskocznia od codziennych trosk, bycie wśród przyjaznych ludzi i "ładowanie akumulatorów”. - Musimy siebie polubić, otworzyć się i chcieć spotkać prawdziwie z drugim człowiekiem - zachęca ks. Tadeusz.

Duchowny wie, co mówi, przez ponad dwadzieścia lat posługi wśród osób stanu wolnego utworzyło się już ponad 130 małżeństw, kilka osób rozeznało zakonne powołanie, a wielu osobom udało się radośnie i twórczo przeżywać swoje życie w pojedynkę.

Najbliższe spotkania na Pradze odbędą się: 24 października, 7 listopada, 28 listopada i 19 grudnia. "Grupa 33" organizuje rekolekcje przeżyciowe w Ustroniu w dniach 7-11 listopada, zapisy pod nr tel.: 508 922 380.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy