Nowy numer 15/2024 Archiwum

Policjanci zabezpieczyli zabytkowe dzieła sztuki. Podejrzewają nielegalny handel

Stołeczni policjanci oraz funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zabezpieczyli 110 dzieł sztuki pochodzących z Europy Wschodniej. Teraz policjanci sprawdzają, w jaki sposób trafiły one do Polski.

Do stołecznych policjantów zajmujących się sprawami kryminalnymi dotarła informacja, że do Polski mogły zostać nielegalnie przewiezione dzieła sztuki pochodzące z terenu Europy Wschodniej. Tym tropem poszli funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Stołecznej Policji, Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz przedstawiciele Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Działając na podstawie postanowień Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota, funkcjonariusze weszli do trzech mieszkań na terenie Warszawy oraz dwóch domów w powiecie żyrardowskim. Zabezpieczyli w nich 110 sztuk ikon, ornamentów, obrazów oraz innych dzieł sztuki sakralnej.

Wszystko wskazuje na to, że większość dzieł reprezentuje sztukę kręgu wschodniego chrześcijaństwa i pochodzi z Rosji, Ukrainy oraz Białorusi. Wśród nich znalazło się także kilka polskich ksiąg drukowanych oraz wyroby rzemiosła polskiego.

Konserwator zabytków stwierdził, że część kolekcji ma dużą wartość historyczną.   Konserwator zabytków stwierdził, że część kolekcji ma dużą wartość historyczną.
policja.waw.pl

Ze wstępnej ekspertyzy biegłego z zakresu sztuki cerkiewnej i malarstwa ikonowego wynika, że około 30 sztuk spośród zabezpieczonych przedmiotów to zabytki o szczególnym znaczeniu dla kultury. Pochodzą one z XVIII i XIX wieku, głównie z Rosji i Bałkanów. Dzieła te posiadają znaczną wartość historyczną i muzealną.

Pozostałe przedmioty prawdopodobnie zostały wykonane współcześnie, ale zawierają elementy o znaczeniu historycznym.

Z ustaleń policjantów wynika, że właściciel zabezpieczonych dzieł kupował je głównie na bazarach, w antykwariatach i w domach aukcyjnych na terenie Polski. Teraz funkcjonariusze sprawdzają, w jaki sposób trafiły one do kraju, skąd oraz dlaczego znalazły się w prywatnych rękach.

Postępowanie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota prowadzą policjanci ze stołecznego wydziału dochodzeniowo-śledczego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy