Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wszystko tu nosi imię JP2

O cudach, relikwiach i tańcu radości za dar JP2 opowiada ks. Łukasz Kobielus SMA, budowniczy pierwszej parafii w Afryce poświęconej świętemu Polakowi.

Może właśnie dlatego coraz więcej parafii jest poświęconych Janowi Pawłowi II w Afryce.
Każdego roku powstają nowe miejsca, gdzie przywołuje się osobę i dzieła św. Jana Pawła II. Idee papieża z Polski powracają w wielu tekstach i przesłaniach współczesnego Kościoła afrykańskiego. Jan Paweł II często podkreślał podczas swoich pielgrzymek do Afryki konieczność zachowania przez tamtejsze narody swojej tożsamości kulturowej. Zachęcał, by prawdę Chrystusa przetłumaczyć na „język afrykański”, wyrażać ją za pomocą afrykańskich gestów, śpiewów i modlitw. W 1980 roku podczas pielgrzymki do Kenii przekonywał miliony wiernych w Nairobi: „Chrystus jest nie tylko Bogiem, ale również człowiekiem. A jako człowiek jest również Afrykaninem”. Myślę, że w naszej misyjnej parafii wiele słów świętego Jana Pawła II znajduje swój wydźwięk. Pomimo że w wielu parafiach w Togo używa się współczesnych instrumentów i śpiewa się często po francusku, to ciągle używamy bogactwa tradycji i lokalnego języka, aby Eucharystia była prawdziwie spotkaniem Jezusa Chrystusa Afrykanina z Afrykaninem Kabye, Losso, Lamba i innych plemion Togo. Biskup naszej diecezji ks. Jacques Longa również stara się zaszczepić w diecezji ducha Św. Jana Pawła II obierając go jako szczególnego patrona naszej młodzieży i rodzin.

Wszystko tu nosi imię JP2   Ks. Kobielus doglada wszelkich prac budowlanych na misji w Awandjelo. Materiał prasowy SMA

Jak będą wyglądały uroczystości setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły?
Naszego świętego patrona często wspominamy podczas roku liturgicznego. Wszystkie ważne daty z jego życia zapisałem i wywiesiłem w zakrystii, aby nic nam nie umknęło. Niestety w tym roku ograniczenia związane z epidemią nie pozwolą nam na świętowanie według pragnień i planów. Miało być uroczyście, z poświęceniem nowej kaplicy Chrystusa Króla, z tańcami i wspólnym posiłkiem, a będzie skromnie i kameralnie. Przyjmuję ten stan rzeczy i nie protestuję. Mszę świętą tego dnia odprawię w parafialnym kościele z kilkoma osobami, ale w jedności z całym Kościołem w Polsce, na świecie i w niebie. Nawet jeśli kościoły w Togo są pozamykane, to niebo jest szeroko otwarte i z pewnością Pan Bóg wysłucha naszej dziękczynnej modlitwy za dar Jana Pawła II. A tańce i radości ze wszystkimi członkami naszej misyjnej wspólnoty odbijemy sobie przy najbliższej okazji.

Dziękujemy za rozmowę.
Dziękuję i zapewniam o modlitwie przy relikwiach JP2.

Ks. Łukasz Kobielus należy do Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, którego siedziba znajduje się w Borzęcinie Dużym pod Warszawą.
Szczegółowe informacje o misji w Awandjelo można znaleźć na stronie http://www.misja-afryka.pl.

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy