Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Prymas, jakiego nie znamy. Unikatowe fotografie i relacje świadków

Ponad 400 archiwalnych zdjęć, okolicznościowe homilie i relacje świadków życia sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Strona poświęcona przyszłemu błogosławionemu ma nową odsłonę.

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego od lat archiwizuje i upowszechnia dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia. W jego zbiorach jest: ponad 20 tys. zdjęć, ponad 11 tys. kazań i przemówień. - To bardzo duży zbiór. Dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu
Kultura w sieci” wiele z unikatowych zasobów Instytutu zostało zamieszczonych na istniejącej już stronie internetowej www.wyszynskiprymas.pl - mówi Michalina Jankowska z Instytutu Prymasowskiego. I dodaje: To okazja, by w sposób bardziej nowoczesny i popularny przybliżyć postać Prymasa.  

W zakładce "Galeria” można obejrzeć bogaty zbiór ponad 400 archiwalnych zdjęć podzielony na poszczególne etapy życia kard. Wyszyńskiego: dzieciństwo, okres seminarium, kapłaństwo, czas okupacji, biskupstwo, początki prymasostwa, lata uwięzienia, działalności publicznej i pogrzeb. Wiele fotografii to niepublikowane dotąd zdjęcia prezentujące historyczne wydarzenia z dziejów Kościoła w Polsce, takie jak uroczystości milenijne związane z obchodami Milenium Chrztu Polski (1966 r.) czy spotkania z ludźmi Kościoła i przyjaźń z kard. Wojtyłą.  

- Dla miłośników historii będzie to niezwykła podróż w różne zakątki naszej ojczyzny, ukazująca drogę życia wielkiego kapłana i historię Polski od 1901 aż do 1981 roku - wyjaśnia Michalina Jankowska z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

W zakładce nagrania zamieszczone są wygłoszone przez Prymasa okolicznościowe homilie. Dział ten podzielony jest na trzy części, w których znajdują się  kazania z koronacji obrazów i figur Matki Bożej, nauczania Prymasa podczas świąt roku liturgicznego oraz przemówienia wygłoszone do wielu grup społecznych np. na zakończenie rekolekcji, czy na spotkaniu w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Łącznie to ponad 35 godzin archiwalnych, niepublikowanych dotąd nagrań. - Dzięki temu możemy popularyzować wciąż mało znany głos kard. Wyszyńskiego - mówi M. Jankowska.

O nowe materiały wzbogacona została także zakładka "Filmy”. W sieci zaprezentowany został materiał "Choszczówka - zbiornik nowych sił miłości” - przedstawiający malownicze miejsca na obrzeżach Warszawy, gdzie Prymas Wyszyński spędzał dużo czasu od 1968 roku. W tym niezwykłym miejscu znajduje się Ośrodek Jasnogórskiej Matki Kościoła prowadzony przez Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Oprócz głównego filmu, na stronie znajduje się 20 nagrań "Świadków historii” - świadectw osób związanych z życiem i nauczaniem Prymasa Wyszyńskiego. Można poznać osobiste historie m.in. księdza Waldemara Chrostowskiego, księdza Andrzeja Gałki, księdza Jana Sikorskiego, członkiń Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i wielu innych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy